ЗМІ стали відомі умови, за яких Єврокомісія рекомендуватиме переговори щодо вступу України в ЄС
Єврокомісія 8 листопада рекомендуватиме Європейській раді розпочати з Україною переговори щодо вступу в ЄС. Про це повідомляє "Радіо Свобода" із посиланням на одну з останніх версій проєкту звіту ЄК, який опинився в розпорядженні редакції.
У ньому йдеться, що Єврокомісія рекомендує схвалити початок переговорного процесу, але висуне Києву низку умов. Серед них:
- схвалити запропонований урядом закон про збільшення штатної чисельності Національного антикорупційного бюро України;
- видалити із закону про запобігання корупції положення, які обмежують повноваження НАЗК продовженням перевірки активів, котрі вже пройшли процес перевірки, й обмежують повноваження цього органу щодо перевірки майна, набутого декларантами до вступу на державну службу;
- ухвалити закон про лобіювання, відповідно до європейських стандартів, у межах деолігархізації;
- схвалити закон, який врахує решту рекомендацій Венеціанської комісії від червня й жовтня 2023 року, пов'язаних із законом щодо національних меншин, а також врахує рекомендації Венеціанської комісії, пов'язані із законами про державну мову, ЗМІ та освіту.
У проєкті звіту також окремо наголошено, що Україна має продовжувати боротьбу з корупцією за допомогою подальших розслідувань і судових вироків.
Єврокомісія готова розпочати необхідну підготовчу роботу до переговорів, водночас вона має намір відслідковувати подальший прогрес і відповідність "у всіх сферах, пов'язаних із відкриттям переговорів", цитує проєкт "Радіо Свобода".
У ньому зазначено, що наступний звіт Єврокомісія підготує до березня 2024 року.
Контекст:
Україна активізувала співпрацю із Європейським союзом у 2014 році після перемоги Революції гідності. Того самого року Рада і Європарламент синхронно затвердили Угоду про асоціацію України з ЄС. 1 вересня 2017 року вона набула чинності в повному обсязі. Стратегічний курс на членство України в Євросоюзі та НАТО закріплено в Конституції з лютого 2019 року.
28 лютого 2022 року, за чотири дні після початку повномасштабного вторгнення Росії, Україна подала заявку на вступ у Європейський союз за спеціальною процедурою. Незабаром такі заявки подали Грузія і Молдова. 17 червня Єврокомісія рекомендувала надати статус кандидата на вступ у ЄС Україні та Молдові, а також висунула низку умов, які Україна має виконати перед початком переговорів щодо вступу в Євросоюз. 23 червня лідери ЄС зібралися у Брюсселі на саміт, де надали Україні та Молдові статус кандидатів.
Єврокомісія вважає, що Україна повністю виконала чотири із семи критеріїв кандидата на вступ у ЄС, зазначило "Радіо Свобода".
Україна буде готова розпочати переговори щодо вступу в ЄС у 2023 році, заявив 5 жовтня президент України Володимир Зеленський. Наступного дня глава ЄК Урсула фон дер Ляєн зазначила, що для країн-кандидатів "жодних коротких шляхів" для вступу в ЄС не буде.
30 жовтня "історичний момент" і позитивні новини щодо вступу України в ЄС анонсували в МЗС країни.