Монастирський: Не виключаємо, що РФ зважиться на пропуск через Білорусь на нашу територію великої кількості нелегальних мігрантів

У МВС акцентували на тому, що міграційну кризу на білорусько-польському кордоні створено штучно
Фото: EPA
Міграційну кризу на білорусько-польському кордоні створено штучно спецслужбами Росії. Кремль може використати цю ситуацію, щоб завдати максимальної шкоди репутації як Європейському союзу, так і Україні. Про це 19 листопада у Верховній Раді заявив міністр внутрішніх справ Денис Монастирський, повідомляє кореспондент видання "ГОРДОН".

"У всьому світі нарешті зрозуміли, що ця криза створена штучно і нею керують спецслужби країни-агресора Російської Федерації. Тисячі мігрантів намагаються прорвати кордон Польщі під супроводом білоруських військових", – зазначив він.

Глава МВС підкреслив, що ці події – лише перший етап спецоперації РФ.

"Другий і наступний [етапи] залежать від реакції світової спільноти, у першу чергу країн ЄС та НАТО. Можна спрогнозувати, що у Кремлі намагатимуться використати дестабілізуючу ситуацію на повну і завдати максимальної репутаційної шкоди як Європейському союзу, так і нашій державі. Ми не виключаємо, що є можливість, що Росія зважиться на цілеспрямований пропуск через Білорусь на нашу територію великої кількості нелегальних мігрантів", – сказав міністр.

Монастирський запевнив, що Україна готується до такого сценарію, а нині ситуація на українсько-білоруському кордоні є контрольованою та стабільною.

"У чіткій координації з українськими розвідувальними органами ми вже прорахували можливі напрямки прориву кордону мігрантами, відпрацювали найбільш вірогідні сценарії дій мігрантів, спланували застосування наших сил та засобів", – додав він.

У МВС визначили приблизно 10 потенційно вразливих ділянок українського кордону загальною протяжністю 270 км.

Скріншот: Телеканал Рада / YouTube

"Сьогодні за моїм наказом задіяні оперативні резерви Нацгвардії та Нацполіції. До охорони держкордону ми будемо задіювати тактику ешелонного прикриття держкордону. Перший склад ешелону буде без зброї, лише із захисними засобами. У разі агресивних дій порушників кордону для особового складу другого ешелону передбачено використання необхідних спеціальних засобів та зброї", – сказав Монастирський.

У разі загрози життю та здоров'ю прикордонників можуть застосовувати вогнепальну зброю, додав він.

"Сьогодні урядом буде створено міжвідомчий координаційний штаб із протидії відповідній кризі. Він уже розпочав свою роботу, і сьогодні буде визначено його склад. Визначено розміщення базових таборів додаткових сил та засобів... Розроблено комплекс превентивних заходів для недопущення провокацій, зокрема щодо своєчасного виявлення і нейтралізації підбурювачів, провідників, інших підозрілих осіб", – зазначив глава МВС.

Контекст:

Цьогоріч у країнах Євросоюзу, які межують із Білоруссю, загострилася проблема нелегальної міграції із країн Близького Сходу. У ЄС спочатку заявляли, що Білорусь навмисно послабила контроль над кордоном зі свого боку, пізніше Олександра Лукашенка, який вважає себе президентом Білорусі, звинуватили не просто в послабленні контролю, а в організації потоків нелегальної міграції.

У Євросоюзі повідомляли, що мігрантів до Білорусі залучають через білоруські диппредставництва. За інформацією української розвідки, на території третіх країн створено "вербувальні центри", де людям пропонують за плату доправити їх до Євросоюзу та під виглядом туристів відвозять до Мінська. За даними видання Welt am Sonntag, Білорусь подвоїла кількість авіарейсів із країн Близького Сходу, їх найчастіше використовують нелегали для подальшої міграції до країн ЄС.

У Литві стверджують, що частина мігрантів прибуває до Білорусі з Росії.

За інформацією польських правоохоронців, серед мігрантів, які намагаються незаконно перетнути кордон, – громадяни Сирії, Іраку, Лівану та інших країн.

Міністерство оборони Польщі підвищило готовність військ територіальної оборони на кордоні з Білоруссю та скерувало для патрулювання кордону з Білоруссю військові гелікоптери. Станом на 15 листопада кордон охороняють, за офіційними даними, 15 тис. солдатів польської армії, 4 тис. прикордонників та 2 тис. поліцейських.

16 листопада на білорусько-польському кордоні у районі прикордонного посту "Брузги – Кузня" відбулася спроба мігрантів прорватися на територію ЄС. За даними польських правоохоронців, нападники діяли під контролем білоруських спецслужб, співробітники яких озброїли мігрантів світло-шумовими гранатами. Польські силовики застосовували водомети та сльозогінний газ. Атака тривала майже годину.

Через міграційну кризу 15-го та 17 листопада телефонні розмови з Лукашенком провела в.о. канцлера Німеччини Ангела Меркель. Вони домовилися, що проблему нелегальних мігрантів "загалом виносять на рівень ЄС та Білорусі". За даними ЗМІ, Лукашенко, зокрема, просив Меркель зняти санкції ЄС проти Білорусі, а також визнати його президентом республіки.

17 листопада прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький говорив, що на території Білорусі перебуває 20 тис. мігрантів.

18 листопада Білорусь перемістила більшість мігрантів із кордону з Польщею до логістичного центру.