Перша група українських пілотів завершить навчання на F-16 улітку 2024 року – The Washington Post

Перший етап навчання на F-16 пройде шестеро українських пілотів, ще двох визначено як резервних кандидатів
Фото: defense.gov (ілюстративне)

Перша група із шістьох українських пілотів завершить навчання на американських винищувачах F-16 не раніше ніж улітку 2024 року. Про це 11 серпня написала The Washington Post із посиланням на джерела в уряді та Збройних силах України.

Як вказало видання, причиною цього стали затримки в реалізації програми тренувань льотчиків на F-16 – після того, як початок підготовки кілька разів переносили, Україні, ймовірно, доведеться ще рік обходитися без американських винищувачів.

За словами двох українських чиновників, перший етап навчання пройде шестеро пілотів, ще двох визначено як резервних кандидатів. Хоча льотчики вже вільно знають англійську мову, їм доведеться ще пройти чотиримісячні курси у Великобританії, щоб засвоїти термінологію, пов'язану з реактивними літаками, додали вони.

Водночас навчання проводитимуть разом із наземним персоналом, який, імовірно, не так добре знає англійську, вказала WP.

У зв'язку із цим початок підготовки, яка забере приблизно шість місяців, переносять на січень, а друга група українських пілотів приблизно такої ж чисельності буде готова за пів року після цього, розповіли українські джерела The Washington Post. Один із чиновників назвав це "затягуванням" процесу навчання.

Невелику кількість пілотів, які проходять навчання за один раз, українські чиновники пояснили браком інструкторів у європейських країнах – учасницях авіакоаліції.

Водночас американські офіційні особи заявили, що Україна лише нещодавно надала список пілотів, які готові пройти навчання в першій групі.

Один із чиновників повідомив WP, що лише вісьмох із 32 пілотів, які склали іспити на знання англійської мови, оцінили як таких, що мають достатні мовні навички, – іншим потрібне додаткове навчання.

Водночас більшість найкращих українських пілотів залишиться в Україні, де вони здійснюють вильоти на радянських МіГ-29 і Су-27, завдаючи ударів по російських позиціях французькими і британськими далекобійними ракетами SCALP і Storm Shadow, додали американські чиновники.

Один із них розповів WP, що США можуть навчати українських пілотів на своїй території, якщо європейські можливості будуть недостатніми для задоволення потреб Києва. За даними газети, ВПС США готують приблизно 400 пілотів на F-16 за рік.

"Незважаючи на те, що США мають набагато більші можливості для підготовки кадрів, адміністрація [президента Джо] Байдена, на відміну від багатьох інших ініціатив, пов'язаних із підтримкою України з боку Заходу, схоже, має намір надати європейським союзникам можливість очолити зусилля щодо F-16, принаймні наразі", – підкреслили журналісти The Washington Post.

Контекст:

11 липня на саміті НАТО у Вільнюсі 11 країн і Україна підписали меморандум про створення коаліції з підготовки українських військових льотчиків на винищувачах F-16. В угоді беруть участь Данія, Нідерланди, Бельгія, Канада, Люксембург, Норвегія, Польща, Португалія, Румунія, Швеція й Великобританія.

Як повідомив міністр оборони України Олексій Резніков, у меморандумі передбачено, що у програмі навчання візьмуть участь українські пілоти, техніки й допоміжний персонал. Окрім того, є можливість додання у програму інших типів винищувачів, коаліція також готова розглянути інші способи надання Україні повнофункціональних спроможностей F-16, повідомив він.

Президент України Володимир Зеленський і прем'єр-міністр Нідерландів Марк Рютте домовилися, що в серпні розпочнеться навчання українських пілотів у Нідерландах. За даними ЗМІ, тоді ж навчання українських пілотів може розпочатися й у Румунії, для тренувань там уже виділили авіабазу.

За словами міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби, перші F-16 мають з'явитися в повітряному просторі України в першому кварталі 2024 року.

У Пентагоні повідомили 8 серпня, що Байден "дав зелене світло" тренуванням українських пілотів на F-16.

У Повітряних силах ЗСУ зазначили, що "льотчики вже зараз хотіли б спакувати валізи й виїхати", але "оголошено термін – кінець літа, більш точних термінів немає". "Зелене світло включається поетапно, світлофорів багато, і тому кожен світлофор треба зробити зеленим", – наголосив речник ПС ЗСУ Юрій Ігнат 9 серпня.