"Попередньо, збили два Су-30". Командир підрозділу ГУР розповів, як звільняли "вишки Бойка"
Спецпідрозділ Головного управління розвідки Міноборони України під час повернення під контроль України "вишок Бойка" в Чорному морі у вересні, ймовірно, збив два літаки окупантів. Про це розповів командир групи ПЗРК спецпідрозділу "Артан" Олександр із позивним Лютий в інтерв'ю "РБК-Україна", опублікованому 16 жовтня.
За словами Лютого, під час української спецоперації зі звільнення так званих вишок Бойка – бурових газовидобувних платформ, які стоять на шельфі Чорного моря між островом Зміїний і західним узбережжям Криму – росіяни намагалися з авіації уразити українських спецпризначенців, які пересувалися катерами.
"Під час операції на "вишках Бойка" я відпрацьовував із ПЗРК і з катера. І зі своїм другим номером працював потім із самої вишки – це тоді, коли була операція з порятунку Конана. Тоді ми, попередньо, збили два Су-30, хоча це ще не підтверджена інформація", – розповів він.
Він пояснив, що завдання групи ПЗРК під час таких операцій полягає не в тому, щоб збити якнайбільше російських літаків, а в тому, щоб спрацювати на випередження і зберегти особовий склад. Тому його група в таких випадках починає випускати ракети ще до того, як у зону їхньої дії потрапляє ворожий літак. Тоді російській авіації надходить наказ розвертатися, і вона йде.
Командир групи наголосив, що звільнення цих платформ дає великі можливості щодо переміщення в акваторії Чорного моря й десантування на узбережжя окупованого Криму.
"Росіяни використовували ці вишки як бази, насамперед "Тавриду" й "Петро Годованець". Там у них були розміщені метеорологічні станції, особисті речі, озброєння, техніка, багато боєприпасів різного типу. Я так розумію, що вони їх використовували як мобільний пункт дислокації та переміщення. Фактично багато обладнання, яке було знайдено там, ми вже використовуємо проти них же", – сказав Лютий.
Він додав, що для повернення вишок спецпризначенці зачекали на зручний момент, коли росіяни забрали звідти частину особового складу. Тих, хто залишився, вдалося вибити. Загалом ця операція тривала приблизно два тижні.
Контекст:
Після анексії Криму 2014 року Росія експропріювала бурові установки "Чорноморнафтогазу", дочірньої компанії "Нафтогазу". Серед них – самопідйомні бурові установки "Петро Годованець" і "Незалежність", які придбали 2011 року по $400 млн за кожну (так звані вишки Бойка), і старіші "Таврида" й "Сиваш".
"Нафтогаз", втративши доступ до видобування нафти й газу на території Криму, подав позов проти Росії. У лютому 2020 року стало відомо, що українська компанія вимагає від РФ компенсації збитків за втрачені на півострові активи на суму $8 млрд. Тільки із 2014-го до 2019-го Росія видобула на родовищах, які належать Україні, 10,4 млрд м&³3; газу.
За словами військових експертів, із 2018 року охорону вишок, укріплених російськими спецпризначенцями, було передано Чорноморському флоту Росії із цілодобовою ротацією бойових кораблів, повідомило "Крим.Реалії". На них також установили радіолокаційні станції, які дають змогу контролювати надводний і повітряний простір між Кримом та Одеською областю, і гідроакустичні системи, які дають можливість "бачити" підводний простір, говорив президент Центру глобалістики "Стратегія ХХІ" Михайло Гончар.
11 вересня 2023 року в ГУР МО заявили про повернення "вишок Бойка" під контроль України внаслідок унікальної спецоперації.