Спецпризначенець ГУР Міноборони розповів, як випав із човна під час спецоперації і 14 годин плив у відкритому морі
Під час однієї зі спецоперацій із повернення під контроль України нафтовидобувних платформ у Чорному морі, відомих як "вишки Бойка", один з учасників опинився за бортом. Історію його порятунку опублікувала "Українська правда" 20 вересня.
Спецпризначенець із позивним Конан служить у батальйоні ГУР "Артан". Він розповів, що під час операції в Чорному морі в серпні ввечері човен, у якому він був, почав обстрілювати російський бомбардувальник Су-24.
Човен почав маневрувати, під час цього один із бійців вистрілив по літаку із ПЗРК Stinger і пошкодив його. Літак вирушив на найближчий аеродром, розповів Конан. Після цього вночі спецпризначенці дісталися до цілі й узялися до роботи.
Поверталися вже приблизно о п'ятій годині ранку, на човен знову вийшов російський літак і почав його обстрілювати. Українські бійці стріляли у відповідь, але боєприпаси до ПЗРК вони витратили попереднього вечора. Шкіпер виводив човен із зони обстрілу, і під час маневрів Конан випав за борт.
Він розповів, що без екіпірування важить 120 кг, із ним було б ще приблизно 30 кг. Проте за 20 хвилин до падіння йому стало неспокійно, і він зняв екіпірування, залишивши лише водолазний термокостюм та рятувальний жилет. До берега було приблизно 130 км.
За словами бійця, першою емоцією була паніка. Його хотіли забрати, але російський літак продовжував обстрілювати човен. "Я почав їм махати і кричати, щоб вони уходили від мене. Тому що я прекрасно розумів, що екіпаж човна – а це 13 людей – більш дорогоцінний, ніж я один. А з жилетом я міг деякий час протриматися на воді", – розповів боєць.
Він обрав за орієнтир одну із газовидобувних вишок, яка постійно горить і її добре видно. Як з'ясували пізніше, від місця його падіння до вишки було приблизно 20 км. Конан поплив у напрямку вежі. За його словами, хвиль не було, але була сильна течія, яка постійно його зносила, тому потрібно було весь час бути в русі.
"Піді мною були сотні метрів води, але я старався не брати цього в голову. Збираєшся із силами – і ще один ривок. Бо жити дуже хочеться, розумієте?" – розповів він.
У якийсь момент у військового через спеку, втому і зневоднення почалися галюцинації, він сприйняв вишку за човен, що наближався. Приблизно о четвертій-п'ятій годині дня він наблизився до вежі, але впритул до неї підпливти було неможливо, тому що від неї іде дуже сильний жар. Конан побоювався, що висока температура може розплавити жилет. Поки він перебував у цьому районі, його кілька разів відносило течією метрів на 400 і доводилося повертатися.
Після четвертого разу боєць вибився із сили, тому повернувся на спину і заснув. Коли прокинувся, то виявив, що його знову знесло течією. Також у жилеті стало спускати повітря. Водночас на нього почали сідати чайки. За словами бійця, тепловий слід від птахів побачили з Bayraktar, який підняли на його пошуки. "Так і передавали, що є об'єкт, який пливе в сторону Одеси й "катає на собі" сім чайок", – розповів він.
Ще за певний час його виявив невеликий український човен. На момент підняття на борт температура тіла бійця становила 35,5 градуса, він був сильно зневоднений, тому одразу застосували термоковдру та крапельниці. На берег його доправили лише приблизно опівночі.
Відео того дня, коли українські спецпризначенці підбили російський літак біля "вишок Бойка", опублікувало ГУР МО 23 серпня.
Контекст:
Росія окупувала Крим після незаконного референдуму 16 березня 2014 року. Приєднання півострова до РФ не визнають Україна і більшість країн світу.
Після анексії в Криму залишилися й експропрійовані Росією бурові установки "Чорноморнафтогазу", дочірньої компанії "Нафтогазу". Серед них – дві самопідйомні бурові установки "Петро Годованець" і "Незалежність", які придбали у 2011 році по $400 млн за кожну (так звані "вишки Бойка"), і старіші "Таврида" та "Сиваш".
"Нафтогаз", втративши доступ до видобування нафти та газу на території Криму, подав позов проти Росії у квітні 2016 року. У лютому 2020 року стало відомо, що українська компанія вимагає від РФ компенсації збитків за втрачені на півострові активи на суму $8 млрд. Лише із 2014-го до 2019 року Росія видобула з родовищ, які належать Україні, 10,4 млрд м&³3; газу.
За словами воєнних експертів, із 2018 року охорону вишок, укріплених російським спецпідрозділом, передали Чорноморському флоту Росії із цілодобовою ротацією бойових кораблів, повідомило "Крим.Реалії". На них також встановили радіолокаційні станції, які дають змогу контролювати надводний і повітряний простір між Кримом та Одеською областю, і гідроакустичні системи, котрі дають можливість "бачити" підводний простір, говорив президент Центру глобалістики "Стратегія ХХІ" Михайло Гончар.
11 вересня 2023 року в ГУР МО заявили про повернення "вишок Бойка" під контроль України внаслідок унікальної спецоперації.