У ГУР МО показали унікальні кадри таємної операції на "вишках Бойка". Фото, відео
Українські спецпризначенці на гумових катерах здійснили кілька рейдів на нафтовидобувні платформи в Чорному морі, відомі як "вишки Бойка", щоб повернути їх під контроль України. Про це 11 вересня в Telegram повідомило Головне управління розвідки Міністерства оборони України, опублікувавши фото й відео бойової роботи.
"Унікальні документальні кадри таємної спецоперації ГУР МО України на газовидобувних платформах у Чорному морі", – ідеться в повідомленні.
На фото й відео, доступ до яких відкрили в ГУР, задокументовано шлях розвідників-спецпризначенців до платформ у шторм на гумових човнах, зачистку об'єктів і демонтаж засобів розвідки держави-агресора, бойове зіткнення з російською авіацією й евакуація розвідника з позивним Конан – воїна, який опинився за бортом і провів у відкритому морі 14 годин.
Один зі спецпризначенців ГУР МО в документальному фільмі "Битва за море. Вишки Бойка", який пресслужба української військової розвідки оприлюднила в YouTube, заявив, що спецоперацію весь час її проведення тримали в секреті, оскільки росіяни обов'язково відреагували б на такий зухвалий задум української розвідки.
У ГУР МО зазначили, що рейди до вишок були дуже небезпечні для українських спецпризначенців, оскільки в морі сховатися від літаків і безпілотників окупантів не було жодної можливості. Тому в розвідників не було змоги використовувати великі десантні катери, виконуючи завдання за допомогою менш помітних гумових човнів, ідеться в документальному фільмі.
Пришвартуватися до платформ спецпризначенцям заважав шторм, проте завдання з обстеження "вишок Бойка" й демонтажу російського обладнання, незважаючи на це, було виконане, розповіли в ГУР. Не завадили й російські літаки, які літали поруч, бомбили острів Зміїний і атакували човни спецпризначенців.
Зазначають, що спецпризначенці ГУР МО "затрофеїли" на вишках, які російська авіація використовувала як станцію дозаправлення, ракети для російських вертольотів і паливо.
Контекст:
Росія окупувала Крим після незаконного референдуму 16 березня 2014 року. "Приєднання" півострова до РФ не визнають Україна й більшість інших країн.
Після анексії у Криму залишилися бурові установки "Чорноморнафтогазу", дочірньої компанії "Нафтогазу", їх експропріювала Росія. Серед них дві самопідйомні бурові установки "Петро Годованець" і "Незалежність", які придбали у 2011 році по $400 млн за кожну (так звані вишки Бойка), і старіші "Таврида" й "Сиваш".
"Нафтогаз", втративши доступ до видобутку нафти й газу на території Криму, подав позов проти Росії. У лютому 2020 року стало відомо, що українська компанія вимагає від РФ компенсації збитків за втрачені на півострові активи на суму $8 млрд. Лише із 2014-го до 2019 року РФ видобула на родовищах, які належать Україні, 10,4 млрд м&³3; газу.
За словами військових експертів, із 2018 року охорону вишок, укріплених російськими спецпризначенцями, передали Чорноморському флоту Росії із цілодобовою ротацією бойових кораблів, повідомило "Крим.Реалії". На них також установили радіолокаційні станції, які дають змогу контролювати надводний і повітряний простір між Кримом та Одеською областю, і гідроакустичні системи, котрі дають можливість "бачити" підводний простір, говорив президент Центру глобалістики "Стратегія ХХІ" Михайло Гончар.
11 вересня 2023 року в ГУР МО заявили про повернення "вишок Бойка" під контроль України внаслідок унікальної спецоперації.