Путін не планує миру, але НАТО необхідно максимально посилити Україну для переговорів, якщо вони будуть – Столтенберг

Відповідальність НАТО – не зупиняти підтримки, вважає генсек
Фото: ЕРА

Захід не бачить жодних ознак того, що президент Росії Володимир Путін, який розв'язав війну проти України, хоче миру. Про це генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив 27 листопада на брифінгу після саміту міністрів закордонних справ у Брюсселі, текст опублікували на сайті Альянсу.

Коментуючи появу планів, які передбачають, що Україна поступиться окупантам частиною територій в обмін на вступ у НАТО, він заявив, що Україна має сама вирішувати, якими є прийнятні способи припинення війни з РФ.

"Наша відповідальність полягає в тому, щоб підтримати Україну і дати їй змогу звільнити якнайбільше території та поставити її в найкраще становище, коли або якщо почнуться переговори. Війни за своєю природою непередбачувані. Ми не бачимо жодних ознак того, що президент Путін планує мир, насправді він планує ще більше війни", – сказав генсек НАТО.

Головне завдання оборонного блоку – не припиняти допомоги Києву, вважає Столтенберг.

"Ми знаємо: що більше військової підтримки ми надамо Україні, то сильнішою буде її позиція на полі бою і то сильнішою буде її позиція за потенційним столом переговорів. [...] Вирішувати має сама Україна. Наша відповідальність полягає в тому, щоб поставити їх у максимально сильне становище", – додав глава Альянсу.

Контекст:

Країна-агресор РФ розв'язала війну проти України у 2014 році, коли окупувала Крим і частини Донецької та Луганської областей. 24 лютого 2022 року Росія розпочала широкомасштабне вторгнення в Україну.

30 вересня 2022 року президент Володимир Зеленський сказав, що Україна хоче досягти домовленості з РФ, але з нинішнім російським президентом це неможливо. "Він не знає, що таке гідність та чесність. Тому ми готові до діалогу з Росією, але вже з іншим президентом", – сказав Зеленський. У жовтні він ввів у дію рішення Ради нацбезпеки і оборони, у якому офіційно констатували "неможливість проведення переговорів із Путіним".

Україна в листопаді 2022 року презентувала свою формулу миру, до якої входить 10 пунктів. Одним із головних положень є виведення російських військ з усієї території України в межах міжнародно визнаних кордонів. В інтерв'ю, яке опублікували 11 травня 2023 року, Зеленський закликав не нав'язувати Україні форматів досягнення миру з Росією.

Путін 12 вересня стверджував, що першим кроком до діалогу може стати скасування указу Зеленського щодо заборони переговорів із ним. 22 листопада Путін на онлайн-зустрічі лідерів G20 згадав про війну РФ проти України, заявивши, що необхідно "думати про те, як припинити цю трагедію". Він також сказав, що Росія нібито "ніколи не відмовлялася від мирних переговорів з Україною".

Видання The Economist 13 листопада писало, що західні посадовці дедалі частіше говорять про те, що війна, розв'язана Росією проти України, може затягнутися ще на п'ять років у ситуації, коли ні РФ, ні Україна не готові поступитися, але й вийти з глухого кута теж не здатні.

На думку голови керівної фракції "Слуга народу" Давида Арахамії, все керівництво України – і політичне, і військове – "зараз за те, щоб воювати". "Чому? Тому що ми не можемо зараз сісти за стіл переговорів, у нас позиція перемовна дуже погана. За що ми зараз будемо сідати там, де ми залишаємося? Давайте просто закінчувати? Ви вважаєте, що українське суспільство сприйме?" – зазначив нардеп в інтерв'ю журналістці Наталії Мосейчук, яке опублікували в YouTube 24 листопада.