Уночі ЗАЕС втратила живлення з основної зовнішньої лінії, її під'єднали до резервної – "Енергоатом"

ЗАЕС залишається під російською окупацією з 2022 року
Фото: EPA

Запорізька атомна електростанція, яка наразі під російською окупацією, уночі 10 серпня втратила живлення з основної зовнішньої лінії електропередавання напругою 750 кВ. Про це повідомила пресслужба "Енергоатому" в Telegram.

Після цього станцію перемкнули на єдину доступну резервну лінію 330 кВ, вимкнення якої загрожує втратою зовнішнього живлення.

"У разі цього сценарію головну загрозу ядерній та радіаційній безпеці несе перебування четвертого енергоблока Запорізької АЕС у стані "гарячий зупин", який окупанти використовують із порушенням умов ліцензії на експлуатацію реакторних установок АЕС українського регулятора (Держатомрегулювання)", – наголосили в компанії.

Т.в.о. виконавчого директора "Енергоатому" Тарас Ткач заявив, що в разі повної втрати зовнішнього живлення відбудеться вимкнення головних циркуляційних насосів станції й енергоблок перейде в режим "природної циркуляції". У цьому випадку необхідно терміново "розхолодити" його за відсутності охолоджувальних насосів, додав Ткач.

"Такий режим тяжкий для реакторної установки, його тривалість обмежена проєктом і може призвести до відмови основного обладнання енергоблока", – додали у пресслужбі.

В "Енергоатомі" заявили, що ЗАЕС має повернутися під контроль компанії.

"Подальша окупація ЗАЕС Росією, керування станцією нелегітимним та непідготовленим рашистським керівництвом, яке не несе жодної відповідальності за ядерну й радіаційну безпеку об'єкта, постійно наближає ЗАЕС до катастрофи. Тому Запорізьку АЕС необхідно негайно повернути під повний контроль законного оператора НАЕК "Енерго" із подальшим приведенням станції до нормального режиму експлуатації й поновленням ядерної та радіаційної безпеки об'єкта", – наголосили в компанії.

Контекст:

ЗАЕС опинилася під окупацією російських військових на початку березня 2022 року й відтоді перебуває під їхнім контролем.

Із серпня окупанти регулярно обстрілювали ЗАЕС та Енергодар, у зв'язку із чим станцію кілька разів повністю від'єднували від енергомережі.

У вересні на станції побувала делегація МАГАТЕ із 14 осіб на чолі з гендиректором Рафаелем Гроссі, після чого на ЗАЕС залишилися співробітники агентства. Вони періодично змінюються.

Україна наполягає на виведенні російських окупантів зі станції. Президент України Володимир Зеленський заявляв, що поки на ЗАЕС перебувають російські солдати, "світ залишається на межі радіаційної катастрофи".