"Ганьбить репутацію Ради Безпеки ООН". У РФ відреагували на скликання Радбезу ООН щодо Росії та України
Він перепостив заяву постійної представниці США при ООН Лінди Томас-Грінфілд про скликання Радбезу у зв'язку із загрозливою поведінкою Росії та нарощуванням російських військ на кордоні з Україною та в Білорусі і назвав її заяви безпідставними.
"Я не можу пригадати інший випадок, коли член Ради Безпеки пропонував обговорити власні необґрунтовані твердження та припущення як загрозу міжнародному порядку від когось іншого", – заявив Полянський.
Він висловив сподівання, що інші члени Ради Безпеки ООН не підтримають проведення засідання щодо України.
"Сподіваюся, колеги – члени РБ ООН не підтримають цього явного піар-ходу, який ганьбить репутацію Ради Безпеки ООН", – заявив дипломат.
Як зазначає Reuters, таке повідомлення можна вважати сигналом, що Росія може спробувати скасувати цю зустріч. Будь-який член Ради Безпеки може оголосити процедурне голосування, щоб заблокувати засідання. Проте для перемоги в такому голосуванні необхідно щонайменше дев'ять голосів. Просто застосувати право вето Росія не може – воно не поширюється на процедурні питання.
Дипломати ООН заявили, що будь-яка спроба запобігти засіданню, найімовірніше, зазнає поразки, повідомляє Reuters.
Контекст:
Навесні 2021 року Росія нарощувала війська поблизу кордону з Україною та в окупованому Криму. Наприкінці жовтня американські ЗМІ почали повідомляти, що Росія знову стягує війська до кордону з Україною.
Станом на 28 січня, за інформацією міністра оборони України Олексія Резнікова, в зоні 200 км від кордону країни перебуває майже 112 тис. російських військових, з урахуванням флоту та авіації – приблизно 130 тис.
США та НАТО неодноразово закликали Росію до деескалації напруги на кордоні.
17 грудня на тлі нарощування російських військ поблизу кордону України МЗС РФ поширило передані Вашингтону російські проєкти договору зі США та угоди з НАТО про так звані гарантії безпеки. Зокрема, в них ідеться, що США мають узяти на себе зобов'язання унеможливити подальше розширення НАТО "у східному напрямку" та відмовитися від приймання до Альянсу держав, які раніше входили до СРСР.
10-го, 12-го і 13 січня 2022 року відбувалися переговори Росії зі США, НАТО та ОБСЄ про безпеку. За їхніми підсумками в Росії заявили, що не одержали від США та НАТО жодних гарантій, представники США сказали, що перед РФ стоїть вибір: деескалація та дипломатія або конфронтація і наслідки.
Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що питання вступу України до НАТО можуть обговорювати лише Україна і 30 країн – членів Альянсу, та наголосив: Росія становить загрозу для України, а не навпаки.
У Білому домі заявили 18 січня, що Росія може будь-якої миті почати вторгнення в Україну. Зокрема, у США стурбовані переміщенням російських військ на навчання до Білорусі.
Президент України Володимир Зеленський заявив 28 січня, що рівень ескалації на українському кордоні з боку військ Російської Федерації не вищий, ніж був на початку 2021 року, і Україні "не потрібна ця паніка".