Європейська комісія розіслала листи країнам ЄС із вимогою терміново припинити незаконний потік товарів до Росії – Politico
Європейська комісія висунула вимогу до урядів країн – членів ЄС терміново припинити незаконний потік товарів до Росії. Про це йдеться в листах, із якими ознайомилося видання Politico, ідеться у статті від 7 лютого.
У листі, надісланому в середу із Брюсселя, Європейська комісія заявила про необхідність "негайних, узгоджених і рішучих дій із боку всіх нас [членів ЄС]".
Підсанкційні товари з ЄС доправляють у Росію спочатку через країни, які не входять у ЄС, а потім реекспортують до Росії, йдеться в листі. Також товари надходять через дочірні компанії європейських компаній, які виробляють товари за межами блоку, заявили в Єврокомісії. Зазвичай це предмети й технології, які не є зброєю, але їх можуть використати з воєнною метою і вони можуть потрапити на поле бою.
Зазначають, що експорт заборонених товарів із ЄС до країн, які не входять у ЄС, зріс із €3 млрд до початку вторгнення в Україну до €5,6 млрд станом на середину 2023 року. У Єврокомісії назвали цю тенденцію "надзвичайно тривожною".
Урядам рекомендують "притягувати до відповідальності операторів ЄС, які активно підривають санкції ЄС, хай де вони є активними", й утримувати компанії від використання лазівок у санкціях, публікуючи найпоказовіші випадки й пов'язані з ними покарання.
Глава фінансів ЄС Мейрід Макгіннесс і очільник відділу торгівлі Валдіс Домбровскіс, які підписали лист, заявили, що незабаром поділяться "докладною інформацією" про те, де компанії ухиляються від санкцій. За їхніми словами, у квітні Єврокомісія зв'яжеться з урядами й оцінить ужиті заходи.
Хоча самі санкції узгоджують на рівні ЄС, за їхнє дотримання відповідають уряди, а їх контролює комісія, пояснює Politico.
Контекст:
Санкції проти Росії ввели у відповідь на її агресію проти України ще 2014 року. Після повномасштабного вторгнення російських військ 24 лютого 2022 року обмеження суттєво розширили.
Останній, 12-й пакет економічних та індивідуальних обмежувальних заходів проти Росії через її агресивну війну в Україні Рада ЄС ухвалила 18 грудня 2023 року. Зокрема, ЄС запровадив заборону на прямий чи непрямий імпорт, купівлю чи надходження діамантів із Росії. Цю заборону поширено на алмази, які походять із Росії, експортують із Росії, котрі надходять транзитом через Росію, і російські алмази, оброблені у третіх країнах. Пряму заборону поширено на непромислові природні й синтетичні діаманти і ювелірні вироби з діамантами.
За інформацією глобальної бази даних щодо відстеження санкцій Castellum, із кінця лютого 2022 року проти РФ було введено понад 16 тис. обмежень. Загалом із 2014 року, коли РФ окупувала Крим і частину території Донбасу, – понад 19 тис. Росія – найбільш підсанкційна країна у світі, вона випередила Іран, Сирію й Північну Корею.
Країна-агресор РФ знаходить можливості обходити санкції, зазначав президент України Володимир Зеленський. Про факти обходу санкцій Україна повідомляє партнерів. Зеленський наголошував, що якнайбільше глобальних гравців мають бути "абсолютно принциповими в дотриманні режиму санкцій проти Росії за терор".
Російська корпорація "Конструкторское бюро машиностроения" (КБМ), яка виробляє "Іскандери" й "Кинджали", і далі отримує комплектовання з Європи й інших країн за допомогою фірм-посередників, писали в жовтні російські ЗМІ.
За словами міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби, РФ використовує пральні машини, мікрохвильові печі не для прання та їжі, а щоб вбудувати запчастини в ракети й убивати українців.