"Країна стікає кров'ю, а Польща в цей час вимагає рахунки". Колишній і нинішній глави МЗС Польщі влаштували суперечку через Україну

Чапутович розкритикував політику Варшави щодо Києва, Рау відповів
Фото: EPA

Ексглава МЗС Польщі Яцек Чапутович розкритикував політику Варшави щодо Києва. Про це політик сказав 3 серпня в ефірі Polsat News на тлі напруженості, що виникла у відносинах між країнами.

Наприкінці липня в ефірі польського суспільного телебачення держсекретар канцелярії президента Польщі, голова бюро з міжнародної політики Марцін Пшидач у контексті ситуації з блокуванням експорту українського зерна заявив, що Україна "дістала справді велику підтримку від Польщі" і їй "варто було б почати цінувати роль, яку Польща відіграла для України протягом останніх місяців і років". В Офісі президента України відповіли, що такі заяви не відповідають рівню "союзницьких і братніх відносин між країнами".

За словами Чапутовича, після цих слів "українці не розуміли, що відбувається".

"Як може чиновник середньої ланки вимагати висловлювання подяки?" – наголосив він.

Колишній міністр зазначив, що "є держави сильні, як леви, є держави хитрі, як лисиці, а є держави, як гієни й шакали". І "ми ведемо таку політику гієн і шакалів", додав Чапутович.

Він розповів, що коли приїжджав до України, всі українці, яких він зустрічав, висловлювали подяку полякам.

"Лише потім з'ясувалося, що ми чекаємо на якісь дії, хочемо засудження волинського злочину. Українці на це відповідають: "Країна стікає кров'ю, а Польща в цей час вимагає рахунки", – зазначив Чапутович.

На його думку, це схоже на "політичний шантаж".

Нинішній глава МЗС Польщі Збігнєв Рау заявив, що слова Чапутовича "викликають категоричне заперечення".

"Це докорінно суперечить як фактам, так і духу нашої дипломатичної служби, яка об'єднала покоління польських дипломатів. Лояльність – це чеснота вільної людини, а вірність суспільству й державі – обов'язок кожного громадянина, особливо державного службовця високого рангу", – зазначив Рау, його цитує сайт зовнішньополітичного відомства Польщі.

Рау нагадав, що від початку повномасштабного вторгнення країни-агресора РФ Варшава взяла на себе роль мобілізатора союзників для підтримки України.

"Польща керується своїми глибокими національними інтересами, пропонуючи матеріальну й гуманітарну допомогу, необхідну для зупинення російського імперіалізму", – наголосив глава МЗС.

До суперечки приєднався ще один ексглава МЗС Польщі Вітольд Ващиковський, який є депутатом Європарламенту від провладної партії "Право і справедливість".

"І цей тип прийшов мені на зміну! Чи варте воно того?" – написав він у Twitter, коментуючи висловлювання Чапутовича.

Пізніше Ващиковський додав у Twitter, що Польща "має навчити українців функціонувати в ЄС".

"Вони мають усвідомити боротьбу державних інтересів та суперництво інститутів ЄС. Протягом багатьох років вони будуть обмежені квотами, лімітами або положеннями, які виключають економічні сектори з єдиного ринку", – зазначив політик.

Контекст:

1 серпня в МЗС України запросили посла Польщі в Києві Бартоша Ціхоцького. Йому вказали, що заяви про нібито невдячність українців за допомогу Польщі не відповідають дійсності й неприйнятні, наголосив речник зовнішньополітичного відомства Олег Ніколенко.

Того ж дня у МЗС Польщі викликали посла України у Варшаві Василя Зварича "у зв'язку із заявами представників української влади".

Ситуацію прокоментував президент України Володимир Зеленський. "Ми не дамо жодним політичним миттєвостям зіпсувати відносини між українським та польським народами, а емоціям точно варто охолонути. Свобода і благо наших народів, цінності нашої Європи та перемога над спільним російським ворогом – понад усе", – написав він у Twitter.

Секретар РНБО України Олексій Данілов 2 серпня висловив подяку Польщі, вказавши, що "напруга великої війни іноді викликає емоційні дії та слова". "Але в нашій родині ми самостійно, без сторонньої допомоги зможемо владнати будь-які непорозуміння", – зазначив він.