Ліквідацію Пригожина організував Патрушев. Путін не став заперечувати – WSJ
Авіакатастрофу, під час якої загинув ватажок російської приватної військової компанії (ПВК) "Вагнер" (визнаної міжнародною злочинною організацією) Євген Пригожин і кілька його соратників, організував секретар Радбезу РФ Микола Патрушев. Про це повідомляє The Wall Street Journal, посилаючись на джерела в західних спецслужбах і неназваного колишнього офіцера розвідки РФ.
У розслідуванні WSJ стверджують, що Патрушев почав попереджати президента країни-окупанта РФ Володимира Путіна про загрозу з боку Пригожина та його "надто великий" політичний і військовий вплив ще влітку 2022 року.
Однак, зазначає видання, глава Кремля не слухав попереджень, оскільки вагнерівці в той період активно звітували про свої нібито успіхи на фронті в Україні.
Як з'ясувало The Wall Street Journal, побоювання висловлював не лише Патрушев. Як розповів виданню неназваний колишній кремлівський посадовець, який періодично працював і з Путіним, і з Патрушевим, "усі говорили Путіну, що мати паралельну армію – це помилка", а поведінка Пригожина, який "щодня плює в обличчя військовому керівництву" Росії – це проблема.
За словами ексофіцера розвідки РФ, який підтримує зв'язок із наближеними до президента РФ і секретаря Ради нацбезпеки РФ людьми, ставлення змінилося, коли в жовтні Пригожин зателефонував Путіну і, вилаявши його, поскаржився на брак боєприпасів. Свідком цього дзвінка, за даними WSJ, був Патрушев.
Секретар Радбезу РФ потім скористався ситуацією, щоб переконати Путіна дистанціюватися від Пригожина. На думку секретаря Радбезу, яку він і далі транслював президентові РФ, засновник ПВК "Вагнер" став небезпечним і "перестав поважати авторитет Кремля".
На початку червня 2023 року, нагадують журналісти, Кремль фактично оголосив про плани ліквідувати ПВК "Вагнер" як самостійну бойову одиницю, наказавши його бойовикам зареєструватися в міністерстві оборони Росії.
Як пише WSJ, коли 23 червня Пригожин почав свій марш на Москву, стрімко просуваючись територією Росії, Путін був в одній із резиденцій далеко від столиці РФ. Тоді Патрушев "узяв ситуацію у свої руки", організував "шквал телефонних дзвінків" і просив російських офіцерів, які симпатизували Пригожину, "спробувати достукатися" до засновника ПВК "Вагнер".
На п'ять дзвінків із Кремля Пригожин, за даними джерел видання, не відповів. Російська влада як "страховку на випадок найгіршого сценарію" розраховувала на посередництво Казахстану, проте президент країни Касим-Жомарт Токаєв дистанціювався від конфлікту й відмовився допомагати, уточнює WSJ.
Зрештою, "врегулювати" бунт Пригожина вдалося за допомогою самопроголошеного білоруського президента Олександра Лукашенка, нагадує видання.
На початку серпня Патрушев наказав своєму помічнику розробити план ліквідації Пригожина, розповів The Wall Street Journal неназваний колишній російський розвідник. Західні спецслужби стверджують, що Путіну цей план пізніше показали і той нібито не заперечував.
23 серпня ватажок ПВК "Вагнер" чекав в аеропорту "Шереметьєво", доки його літак перевірять і підготують до вильоту. Саме тоді, стверджують співрозмовники WSJ у західних спецслужбах, під крило заклали невелику бомбу, яка вибухнула за пів години після зльоту, і внаслідок авіакатастрофи всі, хто перебував на борту, загинули.
Слідчий комітет РФ порушив кримінальну справу за статтею про порушення правил безпеки руху та експлуатації повітряного транспорту, але станом на кінець грудня офіційної версії причин катастрофи літака Пригожина так і не оголосив, зазначає The Wall Street Journal.
Кремль заперечував і заперечує свою причетність до смерті Пригожина, підкреслює видання. Патрушев та інші російські посадовці на запити WSJ про коментарі не відповіли.
Контекст:
Увечері 23 серпня стало відомо про падіння літака Пригожина у Тверській області РФ. Наближений до ПВК "Вагнер" Telegram-канал Grey Zone написав, що перед падінням літака місцеві жителі чули вибухи від роботи системи ППО. ЗМІ повідомили, що поряд із місцем падіння літака Пригожина, за 50 км від резиденції президента РФ Володимира Путіна на Валдаї, стоять чотири дивізіони ЗРК С-300, що охороняють її. Аварія літака сталася рівно за два місяці після заколоту в Росії, який влаштував Пригожин.
24 серпня Путін уперше прокоментував аварію літака Пригожина, зазначивши, що "це була людина складної долі і помилки в нього були серйозні".
Слідчий комітет країни-агресора Росії 27 серпня заявив, що експертиза підтвердила загибель Пригожина в авіакатастрофі. Підтвердили також смерть інших людей, які перебували на борту літака Пригожина, згідно з раніше опублікованим списком Росавіації. 29 серпня, за даними російських ЗМІ, Пригожина поховали.
У МЗС України вважають, що Пригожина вбив Путін. Водночас 6 вересня представник ГУР Андрій Юсов заявив, що українська розвідка на 100% упевнена в загибелі [командира ПВК Дмитра] Уткіна та ще деяких пасажирів, а щодо Пригожина "наразі ще не всі питання закриті", наголошував він.