Мамедов: Іл-76 – легітимна воєнна ціль. Якщо росіяни перевозили ним полонених, то це повністю відповідальність РФ

Мамедов зазначив, що російська пропаганда завжди поспішає звинуватити в будь-якому інциденті Україну
Фото: Офіс Генерального прокурора / Facebook

Якщо під час падіння російського військового літака Іл-76 загинули полонені українці, повністю відповідальною за це є країна-агресор РФ. Про це в опублікованому 25 січня інтерв'ю "Голосу Америки" заявив заступник генпрокурора України у 2019–2021 роках Гюндуз Мамедов.

"Якщо аналізувати твердження російської пропаганди, то вони не враховують Третю Женевську конвенцію, зокрема, що держава, яка утримує полонених, несе відповідальність за них і за їхнє безпечне пересування. Наскільки нам відомо, росіяни використовували військовий літак, який до цього завжди перевозив зброю. Військова техніка завжди є законною ціллю. І якщо російська сторона перевозила з військовою технікою полонених, це повністю відповідальність російської сторони", – сказав Мамедов.

Він зазначив, що російська пропаганда завжди поспішає звинуватити в будь-якому інциденті Україну.

Водночас Мамедов наголосив, що не треба порівнювати падіння Іл-76 із катастрофою МН17.

"МН-17 – це цивільний літак, а Іл-76 – військовий. Різниця в тому, що Іл-76 – легітимна й законна воєнна ціль, і військові мали право відкривати вогонь по цьому літаку", – резюмував Мамедов.

Контекст:

24 січня літак Іл-76М упав у Корочанському районі Бєлгородської області країни-агресора РФ. Російські пропагандистські ресурси заявили, що літак нібито перевозив українських військовополонених. Зокрема, таке твердження поширило ТАСС із посиланням на міноборони країни-агресора. Окупанти стверджували, що на його борту "перебували 65 полонених військовослужбовців ЗСУ, яких перевозили у Бєлгородську область для обміну, шестеро членів екіпажу літака і троє супроводжувачів".

Служба безпеки України 25 січня відкрила кримінальне провадження за фактом падіння російського літака Іл-76 у Бєлгородській області.

Представник Головного управління розвідки Андрій Юсов повідомляв, що 24 січня Україна та країна-агресор РФ мали провести обмін полоненими, але він не відбувся. Юсов розповів, що раніше, 3 січня, під час останнього обміну РФ теж використовувала авіасполучення для передислокації українських військовополонених, але тоді Україну попередили й було прохання з боку РФ забезпечити режим тиші, чого й дотримувалася українська сторона. Але 24 січня "такої інформації ні в усному, ні в письмовому вигляді з боку держави-агресора не надходило", зазначив представник ГУР МО.

Юсов додав, що сам борт Іл-76М раніше постачав у Бєлгородську область ракети С-300 і С-400 для ударів по Харкову й області.

Омбудсмен України Дмитро Лубінець повідомив, що у списку на обмін 24 січня, який опублікували російські пропагандисти, є українські військовополонені, яких уже обміняли.

26 січня координаційний штаб із питань поводження з військовополоненими підтвердив, що 65 українських захисників із російського списку дійсно планували повернути в Україну.

Цього самого дня начальник ГУР Кирило Буданов зазначив, що зараз немає відомостей, що в літаку, який упав, могло перебувати 65 українських військовополонених.