Обрання України до ради керівників МАГАТЕ веде до звільнення Запорізької АЕС – Зеленський

Київ буде представлено в керівному органі МАГАТЕ у 2023–2025 роках
Фото: ЕРА

Обрання України на 2023–2025 роки до ради керівників Міжнародного агентства з атомної енергії дає реальні можливості Україні впливати на ухвалення рішень, які є обов'язковими для всіх членів МАГАТЕ. Про це президент України Володимир Зеленський сказав 28 вересня у вечірньому зверненні, запис якого його офіс опублікував у YouTube.

За його словами, це не лише підкреслює міжнародну роль Києва у сфері безпеки, а й дає реальні механізми впливу на світову спільноту.

"Будемо робити все, аби реалізувати перший пункт нашої формули миру – ядерну і радіаційну безпеку. І гарантувати повне звільнення нашої Запорізької атомної станції від російських окупантів та убезпечення України й усієї Європи від російського радіаційного шантажу", – сказав президент.

Про те, що Україну буде представлено в раді керівників МАГАТЕ у 2023–2025 роках, Зеленський повідомив удень 28 вересня в X (колишній Twitter). Він подякував країнам, які підтримали Київ під час обрання до ради, і заявив, що так Україна може покласти край ядерному шантажу Росії.

"Україна залишається надійним партнером у сфері атомної енергетики, і ми докладемо всіх зусиль для посилення важливої ролі МАГАТЕ і зміцнення глобальної ядерної безпеки. Ми маємо працювати всі разом, всі у світі, хто цінує безпеку, щоб покласти край усім видам ядерного шантажу, які Росія намагається нормалізувати", – написав глава держави.

Рада керівників є одним із двох керівних органів МАГАТЕ разом зі щорічною генеральною конференцією держав – членів МАГАТЕ, ідеться на сайті організації. Вона розглядає фінансові відомості, програму й бюджет МАГАТЕ, заяви про приймання у члени агентства, затверджує угоди про гарантії та публікує норми безпеки МАГАТЕ. Вона також призначає генерального директора МАГАТЕ.

Контекст:

ЗАЕС опинилася під окупацією російських військових на початку березня 2022 року і відтоді працює під їхнім контролем.

Із серпня окупанти регулярно обстрілювали ЗАЕС і Енергодар, у зв'язку із чим станцію кілька разів повністю від'єднували від мережі.

У вересні на станції побувала делегація МАГАТЕ із 14 осіб на чолі з гендиректором Рафаелем Гроссі, після чого на ЗАЕС залишилися співробітники агентства. Вони періодично змінюються.

Україна наполягає на виведенні російських окупантів зі станції. Президент України Володимир Зеленський заявляв, що поки на ЗАЕС перебувають російські солдати, "світ залишається на межі радіаційної катастрофи".