Відмова України від вступу до НАТО допомогла б переговорам про "гарантії безпеки" – Пєсков

Пєсков зазначив, що у Конституції України "зовсім інші завдання вказано"
Фото: ЕРА

"Зафіксована і підтверджена" відмова України від вступу до НАТО допомогла б переговорам щодо так званих гарантій безпеки. Про це 14 лютого заявив спікер Кремля Дмитро Пєсков, повідомляє російське агентство ТАСС.

За його словами, "це був би крок, який суттєво б сприяв формулюванню більш значущої відповіді на російські стурбованості".

Водночас Пєсков додав, що у Конституції України "зовсім інші завдання вказано".

Також спікер Кремля висловив думку, що заяву посла України у Великобританії Вадима Пристайка про членство України в НАТО "навряд чи можна справді сприймати як певний факт із погляду зміни концептуального зовнішньополітичного світогляду Києва".

Контекст:

17 грудня 2021 року на тлі нарощування російських військ поблизу кордонів України МЗС РФ поширило передані Вашингтону російські проєкти договору зі США та угоди з НАТО про так звані гарантії безпеки. Зокрема, в них ідеться, що США мають узяти на себе зобов'язання унеможливити подальше розширення НАТО "у східному напрямку" і відмовитися від приймання до Альянсу держав, які раніше входили до СРСР.

10-го, 12-го і 13 січня 2022 року проводили переговори Росії зі США, НАТО та ОБСЄ про безпеку. За їхніми підсумками у Росії заявили, що не дістали від США та НАТО жодних гарантій, представники США сказали, що перед РФ стоїть вибір: деескалація і дипломатія або конфронтація і наслідки.

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що питання вступу України у НАТО можуть обговорювати лише Україна і 30 країн – членів Альянсу, і підкреслив: Росія становить загрозу для України, а не навпаки.

У Білому домі повідомили 18 січня і повторили пізніше ще кілька разів, що Росія може будь-якої миті розпочати вторгнення в Україну. Зокрема, у США стурбовані переміщенням російських військ на навчання до Білорусі.

26 січня США і НАТО передали письмову відповідь РФ на її вимоги щодо "гарантій безпеки". Глава МЗС РФ Сергій Лавров визнав, що у відповіді США немає "позитивної" для РФ реакції щодо подальшого розширення НАТО на схід.

2 лютого текст відповіді США і НАТО опублікувало іспанське видання El País. Штати та Альянс повторили РФ свою позицію про відданість політиці відкритих дверей у НАТО.

14 лютого Лавров під час зустрічі з президентом Росії Володимиром Путіним заявив, що РФ має шанси на домовленості із Заходом.