Посол України в Ізраїлі Корнійчук: Я змушений постійно висловлювати невдоволення позицією ізраїльського уряду щодо співпраці з РФ, недотримання режиму санкцій та інших проблем
Влада України вважає, що військово-технічна співпраця з Ізраїлем зараз на дуже низькому, неприйнятному рівні. Про це розповів посол України в Ізраїлі Євген Корнійчук в інтерв'ю головній редакторці видання "ГОРДОН" Олесі Бацман.
"Я змушений працювати досить активно і з медіа, і створювати інформаційні приводи постійно, висловлювати незадоволення щодо позиції ізраїльського уряду по відношенню до співпраці з Російською Федерацією, недотримання режиму санкцій та інших проблем, які існують у наших відносинах. Мені часто кажуть: "Можливо, ти всього не знаєш. Ти лише посол. Можливо, там, на землі, усе відбувається набагато краще", – сказав Корнійчук.
Дипломат наголосив, що, хоча він справді "тільки посол" і йому не потрібно знати всього, він хоче, щоб співпрацею між країнами були задоволені президент і міністр оборони України.
"І коли я зустрічаюся з міністром оборони і він мені розповідає зі здивуванням, що хотілося б мати більш проактивну позицію ізраїльської сторони, чи президент, який висловлює здивування тим, що наш рівень військово-технічної співпраці на дуже низькому, неприйнятному рівні, – мені достатньо цих індикаторів. Ми маємо почути від військових, що "ми задоволені". Крапка. Це, у принципі, стандартна позиція кожного українського посла в ситуації широкомасштабного вторгнення Росії в Україну. І, безумовно, ми сьогодні будемо висловлювати своє занепокоєння і протест відносно подальших кроків гуманітарної співпраці Ізраїлю з Російською Федерацією", – сказав посол.
На запитання, що саме Україна хотіла б отримувати від Ізраїлю, він відповів, що ізраїльтяни "не дуже люблять", коли ці питання виносять у публічну площину, але точно знають, що потрібно Україні, – це питання неодноразово обговорювали на рівні уряду. Зокрема, нагадав він, Ізраїль – одна з небагатьох країн, котрі виробляють засоби ППО, здатні збивати балістичні ракети.
"Я маю розділити дві речі чітко. Ізраїльська громадськість ставиться до нас чудово... Більше ніж 85% ізраїльтян підтримують Україну в цій війні. І ми вдячні ізраїльським волонтерам, яких дуже багато, які з перших днів війни тягнуть усе що завгодно в Україну, щоб допомогти. Ми на прямому зв’язку з мерами великих і невеликих міст. Допомога надходить і від волонтерів, і від громадських організацій, від компаній. Я не задоволений діями ізраїльського уряду. Оскільки є речі, у яких ізраїльський уряд, умовно, сидить на паркані й розповідає, як вони нас підтримують у війні, але фактичними діями доводять зворотне", – наголосив Корнійчук.
Контекст:
Ізраїль передає Україні гуманітарну допомогу, а також медичне обладнання й обмундирування для рятувальників. Бені Ганц, який обіймав посаду міністра оборони в попередньому уряді, заявляв, що Ізраїль не має виробничих потужностей, щоб постачати системи ППО, які просить Україна.
Президент України Володимир Зеленський неодноразово закликав Ізраїль визначитися, з ким він – "з демократичним світом чи з тими, хто заплющує очі на російський терор".
25 червня посольство України в Ізраїлі заявило, що Ізраїль, прикриваючись заявами про нейтралітет, активно налагоджує відносини з РФ, і закликало уряд Ізраїлю змінити свою позицію й підтримати Україну оборонними засобами. 26 червня глава МЗС Ізраїлю Елі Коен повідомив, що українському послу оголосять догану за "неприйнятну" критику Ізраїлю з боку посольства України.
Прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху кілька разів наголошував, що Ізраїль не постачає Україні військової допомоги. Водночас, за його словами, Ізраїль "не нейтральний", а перебуває на боці України в її захисті проти агресії Росії.
Посол Ізраїлю в Україні Міхаель Бродський заявляв, що з першого дня війни Ізраїль називав російську агресію агресією. Водночас, за його словами, Ізраїль має свої чіткі "червоні лінії", де на першому місці – захист свого населення й безпека своєї держави.