Прессекретар Назарбаєва заявив, що той залишається у Казахстані. Раніше ЗМІ писали, що він покинув країну
"Єлбаси (лідер нації. – "ГОРДОН") перебуває у столиці Казахстану місті Нур-Султані. Просимо не поширювати свідомо неправдиву та спекулятивну інформацію. Єлбаси проводить низку консультативних зустрічей і перебуває на прямому зв'язку з президентом Казахстану Касим-Жомартом Токаєвим", – ідеться в повідомленні.
За словами Укібая, у Назарбаєва відбулося кілька телефонних розмов із главами дружніх Казахстану держав.
"Єлбаси закликає всіх згуртуватися навколо президента Казахстану для подолання нинішніх викликів та забезпечення цілісності нашої країни", – додав він.
7 січня видання Orda.kz написало, що Назарбаєв та його дочки разом із сім'ями покинули Казахстан.
Журналісти також звернули увагу на те, що від початку протестів ні офіційна влада, ні державні телеканали та ЗМІ не згадують імені Назарбаєва та членів його сім'ї. Також видання наголосило, що в офіційних повідомленнях та виступах столицю Казахстану не називають Нур-Султаном. Водночас у новинах від 8 січня столицю Казахстану на сайті президента країни вже називали Нур-Султаном.
Того самого дня казахстанські ЗМІ повідомляли, що до аеропорту "Манас" у Бішкеку (Киргизстан) увечері 6 січня прибув приватний літак, який належить сім'ї Назарбаєва.
Контекст:
Мітинги в Казахстані почалися 2 січня, коли сотні жителів Жанаозена, нафтового міста в Мангістауській області, вийшли до будівлі акімату із протестом проти підвищення цін на автомобільний газ. Надалі протести розпочалися і в інших містах, зокрема Уральську, Атирау, Актобе, Алмати, Нур-Султані.
4 січня протести переросли в заворушення та сутички мітингувальників із правоохоронцями. В Алмати протестувальники увірвалися в мерію, після чого там почалася пожежа. Повідомляли також про захоплення аеропорту у місті. Пізніше влада оголосила про його звільнення від протестувальників.
5 січня президент Казахстану Токаєв відправив уряд у відставку. Також він доручив антимонопольному органу ввести на 180 днів державне регулювання цін на скраплений газ, бензин і дизель та усунув колишнього президента Нурсултана Назарбаєва з посади голови Ради безпеки Казахстану. Попри це протести в країні тривають.
5 січня на всій території Казахстану ввели режим надзвичайного стану. У країні на тлі акцій протесту вимикали інтернет.
Увечері 5 січня Токаєв заявив про "терористичну загрозу" в Казахстані та попросив допомоги у країн Організації Договору про колективну безпеку, куди, окрім Казахстану, входять Вірменія, Білорусь, Киргизстан, Росія та Таджикистан. Того самого дня на засіданні ради колективної безпеки ОДКБ було ухвалено рішення скерувати до Казахстану миротворчі сили. Вони вже "розпочали виконання завдань" у цій країні. Усього від ОДКБ до Казахстану скерують 2,5 тис. військових із країн – членів організації, заявив її генсек Станіслав Зась.
Увечері 6 січня казахстанські силовики заявили, що звільнили центр Алмати від протестувальників. ЗМІ повідомляли, що по людях, які стояли на площі, відкрили вогонь, були вбиті та поранені.
Токаєв 7 січня заявив, що дозволив силовикам без попередження стріляти на ураження по протестувальниках.
Станом на ранок 8 січня МВС Казахстану повідомляло про понад 4 тис. затриманих.