Прокуратура США обвинувачує колишнього інформатора ФБР у брехні про Байдена та його сина у справі про зв'язки з українською компанією

Свідчення Смирнова про Байденів прокурори визнали неправдивими
Фото: EPA

Інформатору ФБР висунули обвинувачення у фабрикації багатомільйонної схеми хабарництва за участю президента США Джо Байдена, його сина Гантера та української енергетичної компанії Burisma. Про це 16 лютого пише Associated Press.

Олександр Смирнов неправдиво повідомив ФБР у червні 2020 року, що керівники, пов'язані з українською енергетичною компанією Burisma, заплатили Байденам по $5 млн 2015-го або 2016 року, ідеться в обвинувачувальному висновку прокуратури. За словами Смирнова, один із керівників нібито стверджував, що найняв Гантера Байдена, щоб захистити компанію "від усіх видів проблем" за допомогою його батька.

Прокурори стверджують, що насправді Смирнов 2017 року мав лише звичайні ділові відносини з компанією й висунув обвинувачення в хабарництві після того, як "висловив упередженість" щодо старшого Байдена, коли той був кандидатом у президенти.

43-річний Смирнов постав перед судом у Лас-Вегасі після того, як йому оголосили обвинувачення в наданні неправдивих свідчень. Він не визнає своєї провини.

Контекст:

Байден-молодший працював у раді директорів Burisma, яку пов'язують з ексміністром екології в уряді Миколи Азарова Миколою Злочевським. Після зміни влади в Україні 2014 року ГПУ розслідувала діяльність Burisma, але згодом справу закрили. 2016 року Байден-старший висунув вимогу звільнити генпрокурора України Віктора Шокіна, погрожуючи, що США не виділять Україні $1 млрд кредитних гарантій.

У березні 2019 року тодішній генпрокурор України Юрій Луценко натякнув, що відставка Шокіна пов'язана з кримінальним провадженням, де були матеріали про те, що члени ради директорів Burisma, зокрема син Байдена Гантер, отримали $17 млн, походження яких було сумнівним. У травні Луценко наголошував, що його відомство не має доказів правопорушень із боку Джо Байдена або його сина Гантера.

Ситуація із сином Байдена стала причиною зовнішньополітичного конфлікту й ініціативи запуску процедури імпічменту тодішнього президента США Дональда Трампа в Конгресі. У підсумку нижня палата Конгресу – Палата представників – оголосила йому імпічмент, а верхня – Сенат – відхилила обидві статті обвинувачення.

Робота Гантера Байдена в Burisma стала однією з тем передвиборчих дебатів між його батьком і Трампом.

Джо Байден критикував заклики Трампа розслідувати діяльність Гантера Байдена в Україні й заявляв, що його син не зробив нічого поганого.