Радник Байдена обговорив зі Столтенбергом готовність США та НАТО продовжувати діалог із РФ щодо ситуації навколо України

Салліван (на фото) та Столтенберг обговорили спільне занепокоєння щодо нарощування Росією військ поблизу України, зазначили у Білому домі
Фото: The White House / Flickr
Радник президента США Джо Байдена з національної безпеки Джейк Салліван 8 лютого під час телефонної розмови з генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенбергом обговорив нарощування РФ військ поблизу кордону України.

Про це йдеться у заяві офіційної представниці Ради нацбезпеки Емілі Горн, опублікованій на сайті Білого дому.

"Вони [Салліван і Столтенберг] обговорили своє спільне занепокоєння щодо нарощування Росією сил уздовж кордону з Україною і наголосили на своїй прихильності до суверенітету та територіальної цілісності України, – розповіла Горн. – Вони обговорили готовність США і НАТО продовжити діалог із Росією, щоб знайти дипломатичний шлях до деескалації".

За словами речниці Ради нацбезпеки, Салліван і Столтенберг також "наголосили на готовності союзників захищатися від будь-якої загрози території союзників по НАТО, зокрема, посилюючи східний фланг у відповідь на можливу російську агресію".

На думку Столтенберга, ризик нового вторгнення Росії в Україну підвищується.

Глава Міноборони України Олексій Резніков розповів 7 лютого, що біля кордонів України зібрано 119 тис. російських військ наземного компонента. Вони перебувають у Білорусі, РФ, а також на тимчасово окупованих територіях у Криму та ОРДЛО. Водночас, за словами Резнікова, імовірність значної ескалації з боку РФ низька.

Контекст:

17 грудня на тлі нарощування російських військ поблизу кордонів України МЗС РФ поширило передані Вашингтону російські проєкти договору зі США та угоди з НАТО про так звані гарантії безпеки. Зокрема, у них ідеться про те, що США мають узяти на себе зобов'язання унеможливити подальше розширення НАТО "у східному напрямку" і відмовитися від приймання до Альянсу держав, які раніше входили до СРСР.

10-го, 12-го та 13 січня 2022 року відбулися перемовини Росії із США, НАТО та ОБСЄ про безпеку. За їхніми підсумками в Росії заявили, що не отримали від США та НАТО жодних гарантій, представники США сказали, що перед РФ стоїть вибір: деескалація і дипломатія або конфронтація та наслідки.

Столтенберг заявив, що питання вступу України до НАТО можуть обговорювати лише Україна та 30 країн – членів Альянсу, і підкреслив: Росія становить загрозу для України, а не навпаки.

У Білому домі повідомили 18 січня, що Росія може будь-якої миті розпочати вторгнення в Україну. Зокрема, у США стурбовані переміщенням російських військ на навчання до Білорусі.

26 січня США та НАТО передали письмову відповідь РФ на її вимоги щодо "гарантій безпеки". За словами глави МЗС Росії Сергія Лаврова, у відповіді США немає "позитивної" для РФ реакції щодо подальшого розширення НАТО на схід.

2 лютого текст відповіді США та НАТО опублікувало іспанське видання El País. Штати та Альянс повторили РФ свою позицію про відданість політиці відкритих дверей в НАТО.

Президент РФ Володимир Путін заявив, що РФ передасть у Вашингтон і Брюссель відповідь на листи від США та НАТО щодо "гарантій безпеки".