Росія може планувати випробування ядерної ракети, яку називали "летючим Чорнобилем" – The New York Times
Росія, імовірно, веде в Арктиці підготовку до випробування ракети з ядерним двигуном "Буревісник". Про це свідчать супутникові знімки, пише The New York Times.
Пересування літаків і транспортних засобів на базі й поблизу неї у віддаленому арктичному регіоні Росії, яке зафіксовано на супутникових знімках, відповідає підготовці до випробувань ракети, відомої як "Буревісник", або SSC-X-9 Skyfall, 2017-го і 2018 року, ідеться в публікації.
На знімках, які зробили вранці 20 вересня, видно багато транспортних засобів, розташованих на стартовому майданчику бази, зокрема вантажівку із причепом, яка з огляду на все відповідає розмірам ракети, пише видання. Укриття від негоди, котре зазвичай прикриває конкретний стартовий майданчик, перенесли приблизно на 15 метрів. Опівдні трейлер зник, а укриття повернули на вихідне місце. На знімках 28 вересня стартовий майданчик знову активний, є аналогічний трейлер і знову відсунуто укриття.
Протягом останніх двох тижнів у цьому районі також відстежували американські літаки-розвідники, а авіаційні попередження рекомендували пілотам уникати навколишнього повітряного простору. Повідомлення продовжували кілька разів і станом на 1 жовтня воно мало діяти до 6 жовтня. Росія випустила аналогічне повідомлення перед випробуванням "Буревісника" 2019 року.
У серпні неподалік імовірного місця випробувань було помічено два літаки, які належать російській атомній енергетичній компанії "Росатом". Вони залишалися там щонайменше до 26 вересня. Під час випробувань "Буревісника" 2018 року поблизу були літаки того самого типу.
Росія провела 13 відомих випробувань у період із 2017-го до 2019 року, й усі вони виявилися невдалими, нагадує видання. Про це йшлося у звіті "Ініціативи з ядерної загрози", некомерційної групи, яка займається контролем над озброєннями. За словами офіційних осіб США, ракета, яку запускали 2019 року, розбилася й вибухнула під час спроби відновлення, унаслідок чого загинуло семеро людей.
Згідно зі звітом "Ініціативи щодо зменшення ядерної загрози", ця ракета є "зброєю другого удару стратегічної дальності". Ракета може нести звичайну боєголовку, але на практиці, найімовірніше, нестиме ядерне корисне навантаження, хоча й менше, ніж у більшості інших видів ядерної зброї. На думку експертів, якщо цю ракету використають у воєнний час, вона зможе знищити великі міські райони й військові об'єкти.
"Буревісник" є одним із шести стратегічних озброєнь, разом з іншими, як-от балістична ракета "Кинджал" і гіперзвуковий плануючий ракетний комплекс "Авангард", які президент країни-агресора РФ Володимир Путін презентував 2018 року. Він стверджував, що ця зброя здатна подолати й обійти наявну оборону США.
За словами виконавчого директора Асоціації з контролю над озброєннями Деріла Дж. Кімбалла, навіть у разі успішного запуску до оперативного розгортання ракети ще залишаться роки.
2021 року ЗМІ писали, що РФ може готувати нове випробування "Буревісника", згідно із супутниковими знімками. Тоді ж повідомляли, що експерти називають ракету "летючим Чорнобилем" через її потенційну небезпеку для довкілля та здоров'я людей.
Контекст:
8 серпня 2019 року на військовому полігоні під Сєвєродвінськом в Архангельській області пролунав вибух, у держкорпорації "Росатом" поінформували, що загинуло п'ятеро її співробітників. У міністерстві оборони РФ повідомили, що вибух стався під час випробування рідинного реактивного двигуна. За даними міської влади Сєвєродвінська, вибух спричинив підвищення радіаційного фону. Росія обмежила судноплавство в Білому морі після аварії.
У "Росатомі" повідомили, що причиною інциденту став "збіг обставин" і це "часто" трапляється під час випробувань нових технологій.
12 серпня видання The New York Times із посиланням на розвідку США повідомило, що в Росії випробовували ракету "Буревісник" (за класифікацією НАТО – Skyfall). Радник президента Сполучених Штатів із національної безпеки Джон Болтон заявив, що подія є прикладом того, як Росія веде роботи зі створення засобів доправлення ядерної зброї, використовуючи, зокрема, украдені у Штатів технології.
29 серпня американський телеканал CNBC повідомив, що вибух на військовому полігоні міг статися не під час нових випробувань, а під час підняття ракети "Буревісник" із дна Білого моря після попереднього невдалого запуску. Як розповів співрозмовник телеканала, із листопада 2017-го до січня 2018 року Росія здійснила чотири запуски "Буревісника", і лише один із них закінчився "порівняно успішно": ракета пролетіла приблизно 35 км за 2,5 хвилини, потім втратила керованість і впала. У 2018 році CNBC повідомляв, що Росія готує рятувальну операцію з пошуку й підняття ракет. Як заявило наближене до розвідки джерело, 8 серпня на одному з російських кораблів, які брали участь в операції з підняття "Буревісника", стався вибух, він спричинив реакцію в активній зоні реактора ракети, що призвело до витоку радіації.
"Радио Свобода" 29 серпня опублікувало власне розслідування, згідно з яким версія НП під час підняття ракети є найімовірнішою.
У підсумку США дійшли висновку, що вибух під Сєвєродвінськом стався під час підняття з дна Білого моря ракети "Буревісник" із ядерною установкою, заявляли в жовтні 2019 року в Держдепі США.