Друг Путіна Ковальчук запропонував "один раз хоча б" випробувати ядерну зброю – щоб "налякати Захід"
Президент російського Національного дослідницького центру "Курчатовский институт" Михайло Ковальчук запропонував випробувати ядерну зброю на полігоні на острові Нова Земля (РФ), щоб "налякати Захід". Про це повідомляє 28 вересня російське пропагандистське агентство "РИА Новости".
На думку Ковальчука, дії Заходу щодо Росії стають "дедалі агресивнішими", тому багато експертів пропонують "скоригувати основи держполітики у цій сфері".
Він нагадав, що 1961 року СРСР у відповідь на агресивну риторику США випробував найпотужнішу в історії термоядерну бомбу потужністю понад 50 мегатонн, після чого американці "одразу почали домовлятися миттєво".
"От зараз така сама ситуація. Досить провести випробування на Новій Землі... Один раз хоча б. І все стане на свої місця", – заявив Ковальчук.
У лютому цього року Володимир Путін у посланні до Федеральних зборів доручив забезпечити готовність полігону на Новій Землі до випробування російської ядерної зброї, якщо США проведуть його першими. Він також оголосив, що Росія зупиняє свою участь у Договорі про стратегічні наступальні озброєння (ДСНО).
У відповідь держсекретар США Ентоні Блінкен назвав рішення Росії про зупинення участі в договорі "глибоко невдалим та безвідповідальним". Генсек НАТО Єнс Столтенберг заявив, що шкодує про рішення РФ, яке "зруйнувало всю архітектуру контролю над озброєннями".
Супутникові знімки засвідчили зростання активності на ядерних полігонах у Росії, Китаї та США, повідомляв 23 вересня телеканал CNN.
Видання "Важные истории" пише, що Михайла Ковальчука ЗМІ називають другом Путіна, а його брата Юрія – людиною із найближчого кола президента. Юрій Ковальчук – головний акціонер банку "Россия", який називають "банком друзів Путіна". Саме Ковальчук, який під час епідемії COVID-19 проводив багато часу із главою Кремля, за даними The Wall Street Journal, підштовхнув Путіна до рішення розпочати повномасштабну війну в Україні, щоб "показати міць Росії".
Контекст:
Наприкінці лютого 2022 року, невдовзі після відкритого вторгнення Росії в Україну, Путін наказав перевести сили стримування армії РФ, що охоплюють ядерну зброю, в особливий режим бойового чергування. Він пояснив своє рішення "агресивними висловлюваннями" з боку найвищих посадовців країн НАТО на адресу Росії.
Президент США Джо Байден у відповідь назвав ці заяви безвідповідальними.
У вересні Путін заявив про готовність застосувати ядерну зброю у разі загрози територіальній цілісності Росії. За місяць він заявив, що Росія "ніколи не говорила" про можливість застосування своєї ядерної зброї, а "тільки натяками відповідала".
Зеленський казав, що не вірить у те, що РФ застосує ядерну зброю. Однак у червні 2023 року він додав, що "не може сказати напевно, особливо про людину, яка не має зв'язку з реальністю".
Байден заявив у червні, що вважає загрозу застосування Путіним тактичної ядерної зброї реальною. Однак у липні президент США уточнив, що не бачить "будь-яких реальних перспектив" застосування Росією цієї зброї.
За оцінками Пентагону, в арсеналі Росії є до 2 тис. одиниць тактичної ядерної зброї, призначеної для застосування на полях битв із метою придушення звичайних сил, пише The New York Times.