Російські ЗМІ пишуть, що Токаєв призначив "русофоба" міністром інформації Казахстану

Умаров був заступником міністра
Фото: primeminister.kz
Президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв призначив на посаду міністра інформації та суспільного розвитку Аскара Умарова. Російські ЗМІ, зокрема MK.ru, називають його "викритим у русофобії".

Призначення Умарова російські журналісти вважають "неоднозначним жестом" Токаєва щодо Росії.

Вони пригадали, що казахстанський політик "образливо висловлювався" про святкування в Росії "незрозумілого Дня Перемоги".

Російські ЗМІ також пишуть, що Умаров "надає активну підтримку казахстанським націоналістам" і допомагав організатору "мовних патрулів", учасники яких перевіряли в магазинах та державних установах, чи розмовляють там казахською, а росіян називали "гастарбайтерами".

Telegram-канал Readovka наводить інші слова Умарова, сказані на адресу росіян: "Не забувайте, що ви тут – нав'язана діаспора, а не автохтони, і подякуйте, що ваших прав дотримуються і вас як колонізаторів в інших країнах ніхто не проганяє".

До призначення міністром Умаров був віцеміністром інформації та суспільного розвитку Казахстану. Новий уряд Токаєв призначив 11 січня.

Контекст:

На початку січня Казахстан охопили масові протести. Акції, що почалися як локальні мітинги проти підвищення цін на скраплений газ, набули загальнонаціонального та політичного характеру. Однією з вимог протестувальників було повне усунення від влади експрезидента Нурсултана Назарбаєва. Невдовзі протести переросли в заворушення та сутички мітингувальників із правоохоронцями.

5 січня президент Касим-Жомарт Токаєв відправив уряд у відставку. Також він доручив антимонопольному органу ввести на 180 днів державне регулювання цін на скраплений газ, бензин і дизельне пальне та усунув Назарбаєва з посади голови Ради безпеки Казахстану. Попри це протести у країні тривали й далі.

5 січня на всій території Казахстану ввели режим надзвичайного стану. У країні на тлі акцій протесту вимикали інтернет.

Увечері 5 січня Токаєв заявив про "терористичну загрозу" в Казахстані та попросив допомоги у країн Організації Договору про колективну безпеку (ОДКБ), куди, окрім Казахстану, входять Вірменія, Білорусь, Киргизстан, Росія й Таджикистан. В ОДКБ вирішили скерувати до Казахстану миротворчі сили, вони "розпочали виконання завдань" у цій країні. За даними Токаєва, станом на 10 січня в Казахстані розгорнули сили ОДКБ у кількості 2030 осіб та 250 одиниць техніки.

Увечері 6 січня казахстанські силовики оголосили, що звільнили центр Алмати від протестувальників, ЗМІ повідомляли, що по людях, які стояли на площі, відкрили вогонь, були вбиті й поранені.

Токаєв 7 січня заявив, що дозволив силовикам без попередження стріляти на ураження по протестувальниках.

Уранці 9 січня у МВС Казахстану заявили, що "в усіх регіонах країни ситуацію стабілізовано", влада відновила контроль над будівлями регіональних адміністрацій.

9 січня МВС Казахстану повідомило, що серед правоохоронців загинуло 16 людей, постраждало понад 1300 осіб. Офіційних даних про жертв серед протестувальників – 26 убитих і понад 1 тис. осіб постраждалих – не оновлювали із 6 січня. 9 січня влада повідомила про 164 загиблих під час протестів, але згодом це повідомлення назвали технічною помилкою.

У протестувальників немає централізованого штабу, і інформації від них про кількість загиблих та постраждалих ніхто не озвучував, але громадські активісти впевнені, що вона значно більша, ніж називала влада.

Станом на 11 січня кількість затриманих у Казахстані, за даними МВС, сягнула 9,9 тис. осіб.

Токаєв 11 січня заявив, що місію ОДКБ у Казахстані успішно завершено, 13 січня розпочнуть виведення контингенту.