Російський суд визнав Коломойського екстремістом і конфіскував його майно в РФ

Росія обвинувачує Коломойського в екстремізмі, стверджуючи, що він 2014 року фінансував українські добровольчі батальйони
Фото: Павло Дацковський / Gordonua.com (архів)

Кошехабльський районний суд у Республіці Адигея (РФ) за позовом Генпрокуратури РФ визнав українського бізнесмена Ігоря Коломойського екстремістом через "фінансування збройних формувань України". Про це 5 березня заявило російське видання "Коммерсантъ". Про вердикт суду повідомила також у Telegram об'єднана пресслужба судів Адигеї.

За даними видання, справу розглядали у закритому режимі. Провина Коломойського, на думку суду, який погодився з позивачем, полягає в тому, що він підтримав нову владу України після Революції гідності 2014 року, працював головою Дніпропетровської ОДА й займався фінансовим забезпеченням українських озброєних формувань.

Зокрема, Коломойський нібито із 2014 року розгорнув за допомогою підконтрольних йому ЗМІ "масштабну антиросійську агітацію", "взяв на повне забезпечення" підрозділи українських батальйонів "Азов", "Айдар", "Дніпро", "Луганськ" та "Шахтарськ".

У позові, крім того, стверджували, що Коломойський начебто фінансово "заохочував убивства" бойовиків "ЛНР" і "ДНР", а також нібито причетний до загибелі людей під час заворушень в Одесі 2 травня 2014 року.

Окрім того, екстремістом визнали й ексвласника російського "Смоленского банка" Павла Шитова. За версією Генпрокуратури РФ, яку підтримав суд, Коломойський, Шитов, а також зареєстрована в Лондоні компанія JKX Oil & Gas Limited входили до складу однієї "екстремістської групи", дії якої мали "яскраво виражений антиросійський характер".

Суд ухвалив рішення конфіскувати російські активи Коломойського і Шитова на користь держави-агресора. Серед цих активів, за даними "Коммерсанта", – велике підприємство паливно-енергетичного комплексу ТОВ "Южгазэнерджи", яке здійснює видобування газу в Адигеї, кілька об'єктів нерухомості в центрі Москви та майже 500 земельних ділянок у Московській, Владимирській, Калінінградській і Смоленській областях РФ загальною вартістю понад 6 млрд руб. (приблизно 2,5 млрд грн).

Контекст:

Коломойський в Україні перебуває під арештом із 2 вересня 2023 року у справі про шахрайство та відмивання коштів на суму 570 млн грн. 7 вересня САП і НАБУ оголосили йому про нову підозру – у заволодінні 9,2 млрд грн із коштів "ПриватБанку".

15 вересня Коломойського повідомили ще про одну нову підозру: за статтями про незаконні дії з платіжними картками, електронними грошима або іншими засобами доступу до банківських рахунків; заволодіння чужим майном через зловживання службовим становищем; легалізацію коштів, одержаних у злочинний спосіб. 15 вересня суд переобрав запобіжний захід Коломойському, збільшивши заставу з майже 510 млн грн до 3,891 млрд грн.

25 вересня на розгляді апеляції захисту керівництво і співробітники телеканала "1+1" запропонували суду випустити Коломойського під їхню поруку, але суд не погодився це зробити.

Суд уже кілька разів продовжував йому арешт, 22 січня 2024 року Шевченківський райсуд знизив суму застави із 3,9 млрд грн до 2,65 млрд грн. Сам бізнесмен запевняв у суді, що "не буде тікати, впливати на свідків і знищувати документи". Коломойський додав, що "якби був на волі, жив би у Дніпрі або переїхав до Києва".

27 лютого Шевченківський районний суд Києва залишив Коломойського під вартою до 25 квітня і зменшив розмір застави до 2,4 млрд грн. Суд також зобов'язав прокуратуру провести йому термінове медобстеження.