Із сектору Гази евакуйовано вже 214 українців – посол України в Ізраїлі
Сектор Гази, у якому проти палестинського терористичного угруповання ХАМАС веде бойові дії ізраїльська армія (ЦАХАЛ), покинуло ще 11 українців, повідомив 11 листопада в ефірі національного телемарафону, який транслює ICTV, посол України в Ізраїлі Євген Корнійчук.
"Сьогодні вночі кордон [у пункті пропуску] "Рафах" із сектору Гази до Єгипту перейшло ще 11 українців. Тобто загальна кількість [евакуйованих] на цю хвилину складає 214 чоловік плюс дев'ять молдован, яких будемо евакуювати разом із нашими громадянами", – сказав він.
Він зазначив, що в аеропорту столиці Єгипту Каїра пройшло реєстрацію приблизно 160 громадян України та Молдови, і вони "найближчим часом вилетять першим евакуаційним рейсом до Кишинева".
"Наші дипломати і військові працюють, щоб це відбулося вчасно і без перешкод. Узагалі хочу сказати, що ми отримали приблизно 360 звернень від наших громадян. Ізраїльська і єгипетська сторони надали нам 229 дозволів, і в рамках цих дозволів громадяни перетинають кордон", – наголосив Корнійчук.
Серед труднощів, із якими зіткнулися українці для евакуації із сектору Гази, український дипломат назвав необхідність "фізично прибути" у пункт пропуску "Рафах".
"У тих, хто не зміг цього зробити, такої можливості не буде, оскільки, якщо вони перебувають на півночі [сектору Гази, де тривають бойові дії], зв'язок із ними втрачають постійно", – пояснив Корнійчук.
За його словами, українська влада "свою евакуацію фактично провела" – вивезла більшість українців, які погодилися евакуюватися.
Глава МЗС Молдови Ніколає Попеску сьогодні подякував Україні за допомогу з евакуацією ще дев'ятьох молдовських громадян із сектору Гази. Повідомлення він опублікував в X (Twitter).
"Ще дев'ятьох громадян Молдови було успішно евакуйовано з Гази, вони прибули сьогодні до Кишинева. Дуже дякую Україні та моєму другу [міністру закордонних справ України] Дмитрові Кулебі за допомогу в поверненні наших громадян додому з Каїра", – написав міністр, наголосивши на "новому спільному дипломатичному успіху".
Контекст:
7 жовтня бойовики ХАМАС здійснили масований ракетний обстріл південних і центральних районів Ізраїлю і вторглися на територію країни. За даними МЗС Ізраїлю, бойовики вбили понад 1400 ізраїльтян і 240 людей захопили в заручники, серед них – немовлята, діти, жінки і люди похилого віку.
Ізраїль у відповідь розпочав контртерористичну операцію і перейшов у стан війни. 9 жовтня армія Ізраїлю повідомила, що повернула контроль над усіма містами на кордоні із сектором Гази, а прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху заявив, що ЦАХАЛ ліквідував сотні терористів, але на цьому не зупиниться і перетворить на руїни "будь-яке місце, де діє ХАМАС".
Унаслідок авіаударів Ізраїлю по сектору Гази гинуть, зокрема, мирні жителі. Достеменної інформації про кількість жертв немає. Міністерство охорони здоров'я сектору Гази, яке контролює ХАМАС, стверджує, що її обчислюють тисячами.
27 жовтня Ізраїль розпочав наземну операцію в секторі Гази, оголосив Нетаньяху. 5 листопада представник ЦАХАЛ Даніель Хагарі заявив, що ізраїльські військові повністю оточили місто Газу, розділивши палестинський сектор на дві частини, повідомило The Times of Israel.