Спецпредставник Китаю почав поїздку з урегулювання російсько-української війни з візиту в Москву

Очікують, що поїздка Лі Хуея охопить Росію, Польщу, Україну і Німеччину
Фото: EPA (архів)

Спецпредставник Китаю Лі Хуей 2 березня відвідав Москву, де обговорив війну в Україні із заступником міністра закордонних справ РФ Михайлом Галузіним. Про це пишуть Reuters і МЗС країни-агресора Росії. 

"Лі Хуей прибув у суботу ввечері до Москви, щоб розпочати другий раунд човникової дипломатії з питання української кризи", – ідеться в повідомленні Xinhua.

Очікують, що під час поїздки в Європу дипломат відвідає також Польщу, Україну й Німеччину.

У Москві Лі Хуей зустрівся з Галузіним. "Було зазначено, що будь-яке обговорення політико-дипломатичного врегулювання неможливе без участі Росії та врахування її інтересів у сфері безпеки", – заявили в МЗС РФ за підсумками зустрічі.

Також російське відомство додало, що "ультимативні вимоги" до Москви та "діалогові формати", які пропонують Україна і країни Заходу, нібито "тільки шкодять перспективам урегулювання і не можуть бути його основою".

Заява МЗС Росії фактично підтверджує прогнози аналітиків американського Інституту вивчення війни про те, що Кремль використає поїздку Лі Хуея, щоб поширити наратив про те, що Україна є стороною, яка відмовляється від переговорів.

Зі свого боку, Лі Хуей, якого цитує Xinhua, заявив, що Китай готовий "продовжувати свої зусилля зі сприяння мирним переговорам, здійснювати човникову дипломатію, бути посередником і досягати консенсусу між Росією, Україною й іншими зацікавленими сторонами, а також сприяти остаточному політичному врегулюванню кризи в Україні".

Контекст:

У Китаї 26 квітня 2023 року після розмови лідера КНР Сі Цзіньпіна з українським президентом Володимиром Зеленським заявили, що відрядять із візитом в Україну й інші країни спецпредставника, який проведе переговори з усіма сторонами щодо "врегулювання воєнного конфлікту". Цим спецпредставником став 70-річний Лі Хуей, який обіймав посаду посла КНР у Росії з 2009-го до 2019 року.

16–17 травня Лі Хуей уперше відвідав Україну. Із ним зустрічалися Зеленський, глава МЗС Дмитро Кулеба й інші представники влади країни. Під час візиту до Києва спецпредставник КНР заявив, що "панацеї для виходу із кризи немає". Кулеба на зустрічі з китайським дипломатом сказав, що Україна не сприймає жодних пропозицій, які передбачають втрату її територій чи заморожування конфлікту.

Після візиту до Києва Лі Хуей відвідав Варшаву, Берлін, Париж і Брюссель, а 26 травня побував у Москві.