Токаєв розпорядився нарахувати всім громадянам Казахстану гроші на 200 смс та 300 хв телефонних розмов

Токаєв сьогодні розпорядився увімкнути інтернет в окремих регіонах
Фото: ЕРА
Президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв розпорядився безоплатно нарахувати всім громадянам країни гроші на смс-повідомлення та телефонні розмови мобільним зв'язком. Про це 7 січня поінформував "Sputnik Казахстан" у Telegram.

Казахстанці мають дістати можливість надіслати безоплатно 200 повідомлень і 300 хвилин (п'ять годин) поспілкуватися телефоном.

Через масові акції протесту в Казахстані періодично вимикають інтернет.

7 січня Токаєв заявив, що через стабілізацію ситуації розпорядився увімкнути інтернет в окремих регіонах країни, але "на певні часові інтервали".

"Це рішення, упевнений, позитивно вплине на життєдіяльність наших громадян. Ми попереджаємо, що вільний доступ в інтернет не означає вільного розміщення вигадок, наклепів, образ та підбурювальних закликів. У разі появи таких матеріалів ми вживатимемо заходів щодо виявлення та покарання їхніх авторів", – цитує главу держави Telegram-канал видання "Vласть"

За даними Telegram-каналу "ЗаТелеком", у Казахстані, як і раніше, проблеми з інтернетом, попри заяву Токаєва. 

Контекст:

Мітинги в Казахстані почалися 2 січня, коли сотні жителів Жанаозена, нафтового міста в Мангістауській області, вийшли до будівлі акімату із протестом проти підвищення цін на автомобільний газ. Надалі протести почалися і в інших містах, зокрема Уральську, Атирау, Актобе, Алмати, Нур-Султані. Станом на 4 січня загальна чисельність протестувальників сягнула приблизно 10 тис. осіб.

4 січня протести переросли в заворушення та сутички мітингувальників із правоохоронцями. В Алмати силовики почали застосовувати світлошумові гранати. 

5 січня Токаєв відправив уряд у відставку. Також він доручив антимонопольному органу ввести на 180 днів державне регулювання цін на скраплений газ, бензин і дизель та усунув колишнього президента Нурсултана Назарбаєва з посади голови Ради безпеки Казахстану.

Незважаючи на це, протести у країні тривають. В Алмати протестувальники увірвалися в мерію, після чого там спалахнула пожежа. Повідомляли також про захоплення аеропорту в місті. Згодом влада оголосила про його звільнення від протестувальників.

5 січня на всій території Казахстану запровадили режим надзвичайного стану

Увечері 5 січня Токаєв заявив про "терористичну загрозу" в Казахстані та попросив допомоги у країн Організації Договору про колективну безпеку (ОДКБ), куди, окрім Казахстану, входять Вірменія, Білорусь, Киргизстан, Росія і Таджикистан.

Того самого дня на засіданні ради колективної безпеки ОДКБ ухвалили рішення скерувати до Казахстану миротворчі сили. Вони вже "розпочали виконання завдань" у цій країні. Загалом від ОДКБ до Казахстану скерують 2,5 тис. військових із країн – членів організації, заявив її генсек Станіслав Зась.

Увечері 6 січня казахстанські силовики заявили, що звільнили центр Алмати від протестувальників, ЗМІ повідомляли, що по людях, які стояли на площі, відкрили вогонь, були вбиті й поранені. 7 січня державний телеканал "Хабар 24" із посиланням на МВС Казахстану повідомив, що внаслідок спецоперацій силовиків 6–7 січня було вбито 26 мітингувальників, ще 18 дістали поранення.

У міністерстві внутрішніх справ Казахстану 6 січня заявили, що під час протестів було вбито 18 силовиків, також постраждали 748 співробітників органів внутрішніх справ і військовослужбовців Нацгвардії.

Токаєв 7 січня заявив, що дозволив силовикам без попередження стріляти на ураження по протестувальниках.