У компанії AstraZeneca заявили, що прибирають із ринку свою вакцину проти коронавірусної інфекції

Євросоюз уже заборонив використовувати вакцину Vaxzevria, пишуть ЗМІ
Фото: ЕРА

Шведсько-британська фармацевтична компанія AstraZeneca оголосила, що відкликає з ринку свою вакцину Vaxzevria проти коронавірусної інфекції. Про це 7 травня повідомило видання The Telegraph із посиланням на заяву компанії.

Вакцина AstraZeneca була одним із перших препаратів, які використовували у світі для вакцинації проти COVID-19 після початку пандемії у 2019 році.

Видання зазначає, що заяву про відкликання вакцини подали ще 5 березня, а чинності вона набула 7 травня.

The Telegraph пов'язує те, що відбувається, із судами, у матеріалах яких фармацевтичний гігант визнав, що Vaxzevria може спричинити небезпечний побічний ефект – тромби.

Рішення відкликати свою вакцину AstraZeneca називає комерційним і стверджує, що воно пов'язане зі зміною препарату на альтернативні, у зв'язку із чим вакцину більше не виробляють і не постачають.

У Європейському союзі використання вакцини проти COVID-19 від AstraZeneca вже заборонено, видання пише, що те саме може відбутися у Великобританії й інших країнах, які схвалили вакцину Vaxzevria.

За даними The Telegraph, у Великобританії зафіксували щонайменше 81 смерть, пов'язану із тромбами, а до Високого суду позови проти AstraZeneca подало "понад 50 імовірних жертв і скорботних родичів".

Контекст:

Першою у світі масову вакцинацію препаратом Vaxzevria (AstraZeneca) розпочала Великобританія, це було 4 січня 2021 року.

За даними Європейського агентства з лікарських засобів (EMA), клінічні дослідження вакцини Vaxzevria засвідчили, що вона ефективна в запобіганні COVID-19 у людей віком від 18 років. Спочатку ефективність вакцини встановили на рівні приблизно 60%, пізніше AstraZeneca підвищила ефективність до 76%.

Низка країн заявляла про зупинення застосування вакцини Vaxzevria або окремих її партій. У деяких країнах з'явилися повідомлення про випадки тромбозу в пацієнтів, яким ввели вакцину. Інші держави заявляли, що таких випадків не фіксували, проте припиняють вакцинацію цим препаратом як запобіжний захід.

Німеччина й Нідерланди ухвалили рішення зупинити вакцинацію цим препаратом громадян, молодших за 60 років, у Канаді цей поріг установили на рівні 55 років.

Комітет з оцінки ризиків фармаконагляду ЕМА 18 березня зазначав, що переваги вакцини Vaxzevria (AstraZeneca) в боротьбі з коронавірусною інфекцією все ще переважають над ризиками. Такі висновки зробили після завершення попереднього розгляду повідомлень про тромби в людей, щеплених цим препаратом. Схожу заяву 18 березня зробили у британському Агентстві з регулювання лікарських засобів і медичних виробів, а 19 березня – у Всесвітній організації охорони здоров'я (ВООЗ).

Після цього країни почали відновлювати вакцинацію препаратом Vaxzevria.

6 квітня у ВООЗ спростували, що підтверджено зв'язок між вакцинацією Vaxzevria і тромбозом.

Українців вакцинували препаратом AstraZeneca (Covishield), виготовленим в Індії.