У Сенаті США вважають, що спікер Палати представників "перетнув межу", виступивши проти законопроєкту про допомогу Україні, Ізраїлю й Тайваню

ЗМІ вважають, що на Джонсона чинять тиск
Фото: ЕРА

Представники Республіканської партії США у Сенаті розкритикували заяву спікера Палати представників республіканця Майка Джонсона, який висловив небажання виносити на голосування законопроєкт про допомогу Україні, Ізраїлю й Тайваню на $95 млрд, який уже схвалив Сенат. Про це 14 лютого повідомляє The Hill.

Видання зазначає, що ще перед остаточним голосуванням у Сенаті Джонсон заявив, що сенаторам варто зайнятися американським кордоном.

Напередодні Джонсон написав у соцмережі Х, що "минулого тижня Сенат вчинив правильно, відхиливши пакет щодо України, Тайваню, Гази, Ізраїлю та імміграції", а Палата представників "буде змушена продовжувати роботу над цими важливими питаннями на свій розсуд".

Республіканці із Сенату тепер "посилюють тиск" на Джонсона, щоб він виніс законопроєкт на голосування, і вважають, що Джонсон "перетнув межу", пише The Hill.

Видання цитує, зокрема, сенатора Кевіна Крамера, який назвав позицію Джонсона "поганим тоном" і нагадав, що є процедура, згідно з якою Сенат ухвалює рішення, а потім документ розглядає Палата представників. "Чому він узагалі має це коментувати?" – запитує Крамер.

Він вважає, що Джонсон перебуває "під величезним тиском" колишнього президента США республіканця Дональда Трампа, який нібито змушує спікера Палати представників "постійно вчиняти політичні злочини".

Свою позицію висловив і лідер Республіканської партії в Сенаті США Мітч Макконнелл. Не згадуючи прізвища Джонсона, він попередив, що "історія суворо засудить Конгрес", якщо вони не проголосують за допомогу Україні й країна-агресор Росія здобуде "вирішальну перевагу" у війні.

Контекст:

20 жовтня 2023 року президент США Джо Байден подав запит у Конгрес на додаткове фінансування на суму приблизно $106 млрд. Воно, зокрема, передбачало допомогу Україні ($61,4 млрд, найбільший пакет) та Ізраїлю ($14,3 млрд), а також надання коштів на безпеку південного кордону США.

Проте розгляд документа заблокували представники Республіканської партії, які наполягають на посиленні заходів контролю за міграцією на кордоні США з Мексикою. Байден назвав політичним шантажем відмову республіканців підтримати законопроєкт, зазначивши, що "ставки надто високі, а наслідки надто значні".

Кілька місяців республіканці й демократи вели переговори щодо компромісного двопартійного законопроєкту. 5 лютого Сенат США презентував документ, у ньому загальна сума виділених коштів становила $118 млрд, із них Україні було передбачено $60 млрд. Але в підсумку частина республіканців назвала двопартійну угоду мертвою й заявила, що шансів ухвалити цей законопроєкт немає. Саботувати угоду республіканців закликав і експрезидент Дональд Трамп, він сказав, що США потрібен окремий законопроєкт про кордони й імміграцію і його не мають прив'язувати до іноземної допомоги в жодному разі. Байден розкритикував Трампа, заявив, що той погрожував республіканцям і намагався їх залякати.

Сенат не підтримав цього законопроєкту. Також у верхній палаті Конгресу провалили голосування щодо законопроєкту, який передбачав надання допомоги лише Ізраїлю.

8 лютого Сенат підтримав розгляд законопроєкту про допомогу Україні, Ізраїлю й Тайваню без угоди про міграційну реформу й безпеку кордону. Його зрештою й винесли на голосування.

13 лютого Сенат США остаточно підтримав пакетний законопроєкт щодо допомоги Україні, Ізраїлю й Тайваню. Його має затвердити Палата представників.