В Ізраїлі заборонили діяльність агентства ООН щодо допомоги палестинцям

Генеральний комісар БАПОР Філіп Лаццаріні заявив, що рішення Кнесету суперечить Статуту ООН
Фото: ЕРА

Ізраїльський парламент (Кнесет) 28 жовтня ухвалив закон, який забороняє Близькосхідному агентству ООН щодо допомоги палестинським біженцям (БАПОР) працювати на території Ізраїлю та контактувати з місцевими інституціями, звинувативши організацію у зв’язках із терористичним угрупованням ХАМАС. Про це повідомляють на сторінці Кнесету у Facebook.

"БАПОР діяла не як агентство, яке допомагає палестинцям, а як агентство, котре сприяє ненависті, антисемітизму та його підбурюванню", – заявив голова комітету із закордонних справ та безпеки Йоель Едельштейн.

Як уточнює Times of Israel, Кнесет ухвалив два проєкти рішень щодо БАПОР: перший забороняє діяльність агентства в Ізраїлі, другий розриває угоду від 1967 року про взаємодію ізраїльських органів державної влади з працівниками БАПОР.

Генсек ООН Антоніу Гутерріш вважає, що "реалізація цих законів буде згубною для врегулювання ізраїльсько-палестинського конфлікту та для миру й безпеки в регіоні загалом". Про ймовірні "катастрофічні наслідки" через заборону діяльності БАПОР заявив також верховний представник ЄС із закордонних справ Жозеп Боррель. Зі свого боку держсекретар США Ентоні Блінкен і міністр оборони Ллойд Остін заявили, що без БАПОР процес надання гуманітарної допомоги в Газі та Східному Єрусалимі може бути зруйновано.

Генеральний комісар БАПОР Філіп Лаццаріні написав в Х, що рішення Кнесету "суперечить принципам Статуту ООН, порушує зобов’язання Ізраїлю згідно з міжнародним правом і створює небезпечний прецедент".

Один з авторів законопроєкту, депутат від партії "Лікуд" Боаз Бісмут підкреслив, що Ізраїль – "суверенна країна, і ми можемо мати справу зі своїми громадянами".

Контекст:

7 жовтня 2023 року бойовики ХАМАС здійснили масований ракетний обстріл південних і центральних районів Ізраїлю, вторглися на територію країни, убили сотні мирних жителів і захопили заручників. Ізраїль у відповідь розпочав контртерористичну операцію, а потім – наземну операцію в секторі Гази. Бойові дії тривають до цього часу.

На початку 2024 року стало відомо, що в нападі ХАМАС могли брати участь співробітники БАПОР. Гутерріш заявляв, що до нападу були причетні 12 осіб, не уточнюючи, яку роль вони відігравали в нападі на Ізраїль.