В Ізраїлі заборонили діяльність агентства ООН щодо допомоги палестинцям
Ізраїльський парламент (Кнесет) 28 жовтня ухвалив закон, який забороняє Близькосхідному агентству ООН щодо допомоги палестинським біженцям (БАПОР) працювати на території Ізраїлю та контактувати з місцевими інституціями, звинувативши організацію у зв’язках із терористичним угрупованням ХАМАС. Про це повідомляють на сторінці Кнесету у Facebook.
"БАПОР діяла не як агентство, яке допомагає палестинцям, а як агентство, котре сприяє ненависті, антисемітизму та його підбурюванню", – заявив голова комітету із закордонних справ та безпеки Йоель Едельштейн.
Як уточнює Times of Israel, Кнесет ухвалив два проєкти рішень щодо БАПОР: перший забороняє діяльність агентства в Ізраїлі, другий розриває угоду від 1967 року про взаємодію ізраїльських органів державної влади з працівниками БАПОР.
Генсек ООН Антоніу Гутерріш вважає, що "реалізація цих законів буде згубною для врегулювання ізраїльсько-палестинського конфлікту та для миру й безпеки в регіоні загалом". Про ймовірні "катастрофічні наслідки" через заборону діяльності БАПОР заявив також верховний представник ЄС із закордонних справ Жозеп Боррель. Зі свого боку держсекретар США Ентоні Блінкен і міністр оборони Ллойд Остін заявили, що без БАПОР процес надання гуманітарної допомоги в Газі та Східному Єрусалимі може бути зруйновано.
Генеральний комісар БАПОР Філіп Лаццаріні написав в Х, що рішення Кнесету "суперечить принципам Статуту ООН, порушує зобов’язання Ізраїлю згідно з міжнародним правом і створює небезпечний прецедент".
Один з авторів законопроєкту, депутат від партії "Лікуд" Боаз Бісмут підкреслив, що Ізраїль – "суверенна країна, і ми можемо мати справу зі своїми громадянами".
Контекст:
7 жовтня 2023 року бойовики ХАМАС здійснили масований ракетний обстріл південних і центральних районів Ізраїлю, вторглися на територію країни, убили сотні мирних жителів і захопили заручників. Ізраїль у відповідь розпочав контртерористичну операцію, а потім – наземну операцію в секторі Гази. Бойові дії тривають до цього часу.
На початку 2024 року стало відомо, що в нападі ХАМАС могли брати участь співробітники БАПОР. Гутерріш заявляв, що до нападу були причетні 12 осіб, не уточнюючи, яку роль вони відігравали в нападі на Ізраїль.