Єнін: Усі арбітражні рішення на захист українських компаній у Криму Росія намагалася оскаржити, але не досягла успіху G

Єнін: Повноваження судів під час розгляду апеляцій на арбітражні рішення не передбачають розгляду справи по суті
Фото: Eugene Enin / Facebook
Українські компанії здобули остаточну перемогу вже у трьох справах щодо захисту свого майна в окупованому Росією Криму, повідомив у коментарі виданню "ГОРДОН" заступник міністра закордонних справ України Євгеній Єнін.

"Остаточні рішення ухвалено у трьох справах за позовами українських інвесторів проти Росії. Це рішення від 2018 року за позовом 18 приватних компаній на чолі з Everest Estate LLC. Арбітри одноголосно визнали факт порушення угоди про захист інвестицій із боку РФ і присудили $159 млн компенсації за втрачену у Криму нерухомість", – повідомив співрозмовник.

Також, зазначив він, на користь українських компаній розв'язали спори 2019 року.

"Арбітражний суд у Швейцарії ухвалив рішення стягнути з Росії на користь "Укрнафти" $44,4 млн компенсації за експропріацію майна компанії в Криму (адміністративні приміщення і 16 автозаправних станцій), а також понад $3,5 млн арбітражних витрат. Крім того, Арбітражний суд у Швейцарії ухвалив  рішення на користь ТОВ "Стабіл" та інших компаній і зобов'язав Росію виплатити їм компенсацію за втрачену мережу автозаправок у Криму в розмірі $34,5 млн", – розповів дипломат.

За його словами, у кожному із цих процесів Росія намагалася оскаржити рішення арбітражу.

"Усі вищезазначені арбітражні рішення Росія також намагалася оскаржити у швейцарських судах, проте за жодним із них не досягла успіху. У різних юрисдикціях світу є сформована практика скасування рішень арбітражів через неправомірно сформований склад арбітражного трибуналу чи відсутність юрисдикції трибуналу на розгляд справи, невідповідність рішення арбітражу наданому йому мандату чи порушення ним правил процедури. Однак повноваження судів під час розгляду апеляцій на арбітражні рішення обмежені й не передбачають розгляду справи по суті", – резюмував Єнін.

Дипломат вважає, що Верховний суд Франції може скасувати рішення Апеляційного суду Парижа, який став на бік міністерства юстиції Росії у справі про захоплення активів українського "Ощадбанку" у Криму.

Контекст:

Росія анексувала Крим після незаконного референдуму 16 березня 2014 року. Приєднання півострова до РФ не визнають Україна і більшість країн світу.

У 2015 році "Ощадбанк" повідомив Росію про претензії у зв'язку з незаконним користуванням інвестиціями фінустанови в окупованому Криму і вимагав виплатити компенсацію, яка включає вартість втрати активів, бізнесу й відсотки. У січні 2016 року український банк ініціював арбітражний розгляд. Слухання справи відбулося в березні 2017 року.

У листопаді 2018-го Арбітражний суд у Парижі визнав Росію винною в захопленні активів "Ощадбанку" в Криму й зобов'язав її відшкодувати збитки на суму $1,3 млрд. Тоді ж в "Ощадбанку" говорили, що в разі невиконання Росією рішення Арбітражного суду сума боргу щодня збільшуватиметься приблизно на $97 тис.

У серпні 2019 року міністерство юстиції РФ оскаржило рішення Арбітражного суду в Парижі. У жовтні Паризький апеляційний суд відхилив апеляцію.

Апеляційний суд Парижа 30 березня 2021 року підтримав позицію міністерства юстиції РФ про відсутність юрисдикції в арбітражу за позовом на $1,3 млрд. "РФ вдалося довести, що так звані інвестиції, а саме кримське відділення "Ощадбанку", створили до 1 січня 1992 року, тобто ще в радянський період, у зв'язку із чим вони не підпадають під дію Угоди про заохочення та взаємний захист інвестицій", – заявив мін'юст РФ.

31 березня "Ощадбанк" повідомив, що планує негайно оскаржити рішення Апеляційного суду Парижа.