"Легалізували понад 700 млн грн". У Нацполіції розповіли подробиці справи, у якій фігурує Фрідман. Усього підозрюваних дев'ятеро

У Нацполіції назвали три схеми, які використовували підозрювані
Фото: Національна поліція України / Facebook

У кримінальному провадженні, у якому фігурує колишній власник "Альфа-банку", російський бізнесмен Михайло Фрідман, є ще восьмеро підозрюваних. Це випливає з інформації, яку опублікувала 18 серпня Національна поліція України.

"Бенефіціарні власники групи компаній, до якої входив один із найпотужніших банків України – "Альфа-банк" (зараз це Sense Bank. – "ГОРДОН") – запровадили злочинні схеми з виведення коштів. Бенефіціарними власниками банку були російський олігарх і бізнесмени з міжнародного санкційного списку. Вони через підконтрольні українські, кіпрські компанії і фінустанову легалізували понад 700 млн грн", – ідеться в повідомленні.

За даними слідства, фігуранти справи використали кілька схем: виведення коштів під виглядом виплати роялті за використання торговельних знаків (менш ніж за рік банк переказав кіпрській компанії понад 261 млн грн); виплату коштів за фіктивними угодами, укладеними з офшорними компаніями (зокрема, "офшорна компанія – материнська компанія "Альфа-банку" – викупила корпоративні права та переказала фантомній фірмі понад 460 млн грн").

"Для того щоб встановити зв'язки, приналежність і підконтрольність компаній як офшорних, так і українських, що використовувалися у схемах, російському олігархові, було проведено понад 300 слідчих дій. [...] На підставі зібраних доказів російському олігарху – бенефіціарному власнику "Альфа-банку", організаторові злочинної схеми повідомили підозру", – наголосили в Нацполіції.

За даними правоохоронців, Фрідману інкримінують ч. 3 ст. 27, ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 205-1 (підроблення документів, які подають для проведення держреєстрації юрособи та фізосіб-підприємців), ч. 2 ст. 28, ч. 3 ст. 209 (відмивання майна, одержаного в злочинний спосіб), ч. 4 ст. 358 (підроблення офіційного документа за попередньою змовою групою осіб, повторно) та ч. 3 ст. 27, ч. 3 ст. 212 (ухилення від сплачування податків).

"У межах кримінального провадження було ще повідомлено підозру вісьмом особам: колишнім голові та в.о. голови правління банку, трьом власникам офшорних компаній і трьом директорам фіктивних підприємств. Слід зазначити, що справа стосовно трьох керівників "фіктарів" вже розглядається в суді. Окрім цього, було накладено арешти на суму понад 14,4 млрд грн – цінні папери, що знаходилися на рахунках банку, та товарні знаки, близько 900 об'єктів нерухомості", – пояснили в НП.

Контекст:

Статки Фрідмана в останньому рейтингу російського Forbes оцінюють у $12,6 млрд (дев'ятий щабель у рейтингу найбагатших росіян).

За даними The Wall Street Journal, Фрідман запропонував Україні $1 млрд із власних грошей, сподіваючись на зняття санкцій. Джерела The Financial Times стверджували, що Фрідман і ще один російський бізнесмен, Петро Авен, готові були продати свої частки в Sense Bank за $2,3 млрд, щоб накладені на них обмеження скасували.

21 липня уряд України ухвалив постанову "Про участь держави у виведенні системно важливого банку з ринку", яка передбачає участь держави в особі Мінфіну у виведенні з ринку Sense Bank. Її ухвалили після рішення Нацбанку України від 20 липня. У НБУ зазначили, що з 21 липня в банку вводять тимчасову адміністрацію Фонду гарантування вкладів фізичних осіб. Регулятор пояснив, що "власниками прямої суттєвої участі" в Sense Bank є компанії, пов'язані з підсанкційними в низці країн російськими бізнесменами Фрідманом та Авеном. Санкції передбачають блокування активів, зазначили в НБУ.

22 липня у Нацбанку України заявили, що Sense Bank офіційно став державним.