"Маємо опрацювати більш ніж 4 тис. правок". У профільному комітеті Ради почали розглядати до другого читання законопроєкт про мобілізацію

Нардепи подали 4195 поправок до законопроєкту про мобілізацію
Фото: depositphotos.com

Комітет Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки 27 лютого почав розглядати законопроєкт про мобілізацію до другого читання. Про це повідомив у Facebook голова комітету, народний депутат від "Слуги народу" Олександр Завітневич.

"На засіданні комітету розпочали розгляд законопроєкту про мобілізацію до другого читання... Маємо опрацювати більш ніж 4 тис. правок. Для зручності всі вони тематично розділені на 16 блоків, які висвітлюють концептуальні речі. Перед членами комітету надскладне завдання – у максимально короткі терміни представити законопроєкт із висновками на розгляд Верховної Ради", – написав він.

Нардеп повідомив, що на засіданні відбувся "ґрунтовний діалог" із представниками Міністерства оборони. У центрі дискусії були "стратегічно важливі питання" стосовно електронного кабінету, електронних повісток, балансу прав та обов'язків громадян, заходів мотивації й примусу під час мобілізації, дотримання принципу справедливості.

"Вивіряємо основні положення на предмет ефективності їх функціонування для досягнення цілей законопроєкту, прогнозуємо наслідки запровадження змін", – додав Завітневич.

Контекст:

9 грудня 2023 року президент України Володимир Зеленський повідомив, що військові хочуть додатково мобілізувати до пів мільйона людей, це "буде коштувати Україні додаткових 500 млрд грн". За тиждень тодішній головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний заявив, що військове командування не подавало запитів Кабміну "на конкретні цифри". Міністр фінансів України Сергій Марченко повідомив в опублікованому 27 грудня інтерв'ю, що грошей на мобілізацію немає.

25 грудня Кабмін подав у Раду законопроєкт про мобілізацію №10378. Він передбачав зниження мінімального віку призову за мобілізацією з 27 до 25 років, скасування строкової служби й поняття про обмежену придатність. Окрім того, Кабмін запропонував надсилати повістки онлайн, а на ухилянтів накладати деякі обмеження прав. Омбудсмен України Дмитро Лубінець критикував цей проєкт закону, він звертав увагу на те, що в ньому є норми, які суперечать Конституції України.

11 січня 2024 року Рада повернула законопроєкт на доопрацювання. 30 січня Кабмін подав у Раду оновлений документ. Видання "ГОРДОН" докладно писало, що в ньому передбачають.

Нардепка від "Європейської солідарності" Вікторія Сюмар повідомляла, що комітет ВР з антикорупційної політики визнав новий законопроєкт таким, що містить корупційні ризики.

7 лютого Рада ухвалила законопроєкт у першому читанні.

26 лютого нардеп від "Голосу" Ярослав Железняк повідомив, що до другого читання нардепи подали 4195 поправок до законопроєкту