Танкам Abrams в Україні потрібен додатковий захист від російських дронів – командир
Танки M1A1 Abrams американського виробництва, які надали Україні союзники, є уразливими для російських загроз, включно з безпілотниками, незважаючи на важку броню. Про це український командир танка Abrams із позивним Закон розповів в інтерв'ю Business Insider, опублікованому 17 липня.
У матеріалі нагадали, що восени минулого року США доправили Україні 31 Abrams старої модифікації, які зараз на озброєнні 47-ї механізованої бригади. Відтоді ЗСУ, за даними ЗМІ, втратили кілька танків, але інші – у робочому стані й беруть участь у боях.
Закон командує одним із танків. Він похвалив Abrams, зазначивши, що той значно кращий за танки радянської епохи, такі як Т-72 чи Т-64. Однак, підкреслив командир, Abrams, як і раніше, є уразливими для багатьох російських загроз, особливо для невеликих ударних дронів. За його словами, танкам потрібен динамічніший зовнішній захист.
Business Insider зазначає, що невеликі FPV-дрони зараз "домінують на полі бою в Україні" – обидві сторони активно використовують їх для високоточних ударів по військах, позиціях, техніці й бронетехніці.
Закон заявив, що російські FPV-дрони становлять величезну загрозу для Abrams. Він розповів про кілька випадків, коли його танк атакували дрони, зокрема зграєю – кілька дронів одночасно.
Одна така атака відбулася минулого місяця. За словами командира, новий антидроновий захисний екран танка, який подарувала ініціатива Ріната Ахметова "Сталевий фронт", і його можливості радіоелектронної боротьби, котрі глушать сигнал, що з'єднує оператора з дроном, допоміг екіпажу, який ледве уникнув катастрофи.
В іншому випадку водію танка вдалося зупинити Abrams саме перед тим, як просто перед ним вибухнув безпілотник FPV. Закон сказав, що можливості танка з радіоелектронної боротьби й реактивна броня, котрою він був оснащений тоді, допомогли стримати атаку.
Проте загроза не обмежується дронами. Закон заявив, що Abrams є "легкою мішенню" для, наприклад, протитанкових ракет. Ці танки міцні й "витримують влучання", але, підкреслив командир, усе ще потребують більшого захисту, особливо динамічних систем, таких як Abrams Reactive Armor Tile, ARAT-1 або радянська система захисту "Контакт-1". Ця технологія допомагає захистити танк від вибухівки.
Ще однією проблемою Abrams в Україні, зазначають автори матеріалу, є їхня кількість. Незважаючи на "величезний галас" навколо постачання Abrams, фактично Україна отримала їх зовсім небагато. Закон зазначив, що одна з найкращих особливостей танка Abrams – це його швидкість за бойової маси приблизно 60 тонн. У бою танки "відпрацьовують на максимум" і завдають шкоди російським військам. Проте командир звернув увагу, що Україні потрібно більше танків і персоналу для їх експлуатації, щоб штурмувати російські позиції.
Контекст:
У 2022 році Україна домагалася від союзників постачання важких танків, однак партнери довго відповідали відмовами на запити. Зокрема, у Пентагоні заявляли, що США не готові надати Україні танки Abrams, бо "це дуже складна техніка", дорога і на ній важко тренуватися.
У січні 2023 року канцлер Німеччини Олаф Шольц сказав, що Німеччина дасть Україні важкі танки, якщо це зроблять "друзі й союзники". Зокрема, в інтерв'ю Süddeutsche Zeitung Шольц сказав, що, ймовірно, готовий доправити в Україну танки Leopard 2, але лише за умови, що США також нададуть бойові танки Abrams.
25 січня уряд Німеччини ухвалив рішення про надання Україні основних бойових танків Leopard 2.
Того самого дня президент США Джо Байден оголосив, що США передадуть Україні 31 Abrams. Від самого початку припускали, що перші танки Україна зможе отримати не раніше, ніж за рік. Пентагон, щоб прискорити постачання, вирішив передати ЗСУ Abrams версії M1A1 замість M1A2.
У жовтні в армії США повідомили, що передали Україні всі обіцяні танки Abrams.