Україна була завжди готовою до переговорів про мир, тоді як Москва не демонструє готовності до реального обговорення – Держдеп США
Речник Державного департаменту США Метью Міллер заявив, що Україна була завжди готовою до переговорів, щоб досягти справедливого і тривалого миру, натомість Росія не демонструє готовності до реальних переговорів. Про це він наголосив під час брифінгу 24 липня, відповідаючи на запитання про заяви МЗС Китаю стосовно готовності України до переговорів із Москвою, його цитує "Голос Америки".
"Ми бачили заяву від міністерства закордонних справ Китаю щодо розмов із міністром закордонних справ Кулебою, ми бачили заяву Міністерства закордонних справ України із цього приводу, у якій зазначається, що в їхній позиції нічого не змінилося", – заявив Міллер.
Він підкреслив, що нелегітимний президент Росії Володимир Путін не продемонстрував жодних змін чи справжньої готовності до переговорів.
"Тож наш підхід до цього залишається таким, яким він був уже тривалий час – коли йдеться про дипломатію, то без України про Україну нічого не буде обговорюватися", – заявив речник Держдепу.
Контекст:
Кулеба прибув у Китай із робочим візитом 23 липня. Це перший візит міністра закордонних справ України у КНР із 2012 року.
Китай від початку повномасштабного нападу РФ на Україну публічно демонструє нейтральну позицію й закликає до переговорів, але в Організації Об'єднаних Націй часто голосує так само, як Росія, і, за даними США, постачає їй продукцію для військової техніки.
Великий план мирного врегулювання війни в Україні, який містить 12 пунктів, Китай оприлюднив 24 лютого 2023 року, у першу річницю повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Цей "мирний план" зі скепсисом зустріли на Заході.
Президент України Володимир Зеленський казав, що Китай має "підтримати формулу миру", яку пропонує Україна, і "виступати за гарантії безпеки".
11 червня 2024 року Китай, який відмовився брати участь у Глобальному саміті миру у Швейцарії, запропонував провести "справжню" мирну конференцію за участю України й Росії. Окрім того, Китай і Бразилія почали просувати власний "мирний план".
8 липня генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг сказав в інтерв'ю CBS, що війна РФ демонструє, наскільки тісно пов'язані між собою Китай, Північна Корея, Іран і РФ. "Китай – головний пособник російської воєнної агресії проти України", – заявив він.
24 липня Кулеба зустрівся в Гуанчжоу з міністром закордонних справ Китаю Ван І, вони обговорювали, зокрема, війну й імовірність переговорів між Росією та Україною. Про це повідомили МЗС обох країн. У пресрелізі китайського відомства війну, розпочату російським агресором, традиційно називають "кризою в Україні".
Водночас за версією МЗС України, головною темою обговорень у Гуанчжоу став пошук шляхів припинення російської агресії й імовірної ролі Китаю в досягненні стійкого та справедливого миру.