Комітет Сенату США підтримав законопроєкт про передавання Україні заморожених активів Росії

Проти законопроєкту проголосував один сенатор
Фото: ЕРА

24 січня комітет з міжнародних відносин Сенату США більшістю голосів схвалив законопроєкт, який передбачає передавання Україні заморожених активів країни-агресора Росії, яка в лютому 2022 року розпочала повномасштабну війну. Про це повідомляє Reuters.

За законопроєкт "про відновлення економічного процвітання й можливостей для українців" проголосувало 20 членів комітету, проти – один, це представник Республіканської партії США Ренд Пол.

Глава комітету Бен Кардін від Демократичної партії дивиться на майбутнє законопроєкту "з оптимізмом", наголошуючи на тому, що він має широку підтримку демократів і республіканців і в Сенаті, і в Палаті представників Конгресу, а також з боку адміністрації глави Білого дому Джо Байдена.

За словами Кардіна, якщо США не нададуть Україні допомоги, якої вона потребує, "Україною це не закінчиться".

Агентство називає документ "безпрецедентним" і пояснює, що, якщо його затвердять обидві палати Конгресу США, а потім підпише президент країни Джо Байден, це стане першим випадком в історії Сполучених Штатів, коли Вашингтон конфіскує активи центрального банку країни, з якою США не перебувають у стані війни.

Контекст:

Навесні 2022 року генеральний прокурор США Меррік Гарланд говорив, що міністерство юстиції країни підтримає зусилля щодо передавання заарештованих активів РФ Україні. Проте міністерка фінансів США Джанет Єллен заявила, що Штати не можуть законно заарештувати заблоковані активи Центробанку РФ.

Міністр юстиції України Денис Малюська зазначав, що в разі принципової згоди всіх партнерів імплементувати механізм передавання російських активів можна було б приблизно за пів року. Але процес рухається повільніше, ніж хотіла б Україна, оскільки таких прецедентів у світі ще не було, а його створення "спричиняє дуже неоднозначні геополітичні наслідки для багатьох країн світу і для багатьох регіонів".

У лютому 2023 року Європейський союз схвалив створення спеціальної робочої групи щодо використання заарештованих чи заморожених російських активів для підтримки оновлення України.

30 червня агентство Bloomberg написало, що лідери держав – членів ЄС погодили план використання заморожених активів Центробанку Росії на користь України. Зокрема, країни ЄС розглядають імовірність запровадження податку на прибуток, отриманий від активів російського Центрального банку, щоб потім ці кошти скерувати на допомогу у відновленні України.

21 вересня Єллен заявила, що США погоджуються із планом ЄС віддавати Україні дохід із заморожених коштів росіян.

США знайшли спосіб конфіскації активів РФ для України, питання можуть розглянути 24 лютого 2024 року на саміті G7, написала у грудні 2023 року Financial Times.

Президент України Володимир Зеленський 6 січня 2024 року закликав країни Заходу передати Україні заморожені активи країни-агресора РФ. За його словами, це "історична нагода змусити державу-терориста заплатити за свій терор".