Нові російські атаки на українські порти підвищили ціни на пшеницю на світовому ринку – ООН
Через обстріли української портової інфраструктури з боку країни-агресора Росії підвищилися ціни на пшеницю і страхування експорту. Про це на брифінгу в Раді Безпеки ООН заявив помічник генсека ООН у Європі, Центральній Азії та Америці Мирослав Єнча, інформує 21 жовтня служба новин ООН.
"Протягом останніх тижнів ми стали свідками відновлення російських атак на українські чорноморські порти. За даними місцевої влади, з 1 вересня внаслідок цих нападів було пошкоджено шість цивільних суден, а також зернову інфраструктуру в портах. У підсумку в період з 1 вересня до 14 жовтня ціни на пшеницю зросли більше ніж на 6%. Ціни на страхування ризиків для українських експортерів різко зросли, що вплинуло на український аграрний сектор", – сказав він.
Помічник генсека ООН нагадав, що цивільні судна й портова інфраструктура захищені міжнародним гуманітарним правом.
"Стабільність експорту сільськогосподарської продукції через Чорне море, як і раніше, має вирішальне значення для глобальної продовольчої безпеки", – наголосив Єнча.
За його твердженням, ООН взаємодіє з Україною, Росією, Туреччиною й іншими зацікавленими сторонами для підтримки свободи й безпеки судноплавства в Чорному морі.
Останніми тижнями російські окупанти частіше атакують портову інфраструктуру України. 12 вересня РФ ударила ракетою по судну з пшеницею у Чорному морі, яке йшло з України до Єгипту. Уночі 6 жовтня вони завдали ракетного удару по порту Південний в Одеській області, пошкодивши судно Paresa під прапором Сент-Кітс і Невіс, яке було завантажене зерном кукурудзи для експорту. 7 жовтня росіяни вдарили по судну Optima під прапором Палау, яке стояло в порту Одеси. Загинув українець, постраждали іноземці. 9 жовтня окупанти завдали удару по порту в Одеській області, влучивши в цивільне судно під прапором Панами – контейнеровоз Shui Spirit, були загиблі.
Контекст:
Після виходу країни-агресора РФ із "зернової угоди" (діяла з 1 серпня 2022 року) Україна у серпні 2023 року оголосила про тимчасові коридори для цивільних суден, які прямують до чорноморських портів і з них.
Відкриття українського морського коридору стало головною перемогою року, написали ЗМІ у грудні.
У січні 2024 року у ВМС ЗСУ повідомили, що український морський коридор фактично вийшов на свою потужність до повномасштабного нападу РФ.
За даними Мінагрополітики станом на кінець лютого, 90% усієї української агропродукції експортували Чорним морем.