США оголосили про плани продати Ізраїлю в обхід Конгресу боєприпасів та інших оборонних товарів на понад $106 млн
Сполучені Штати мають намір продати Ізраїлю, який воює з палестинським терористичним угрупованням ХАМАС, військові товари та послуги на суму $106,5 млн у межах угоди, яку затвердили без погодження з Конгресом, але сповістили його. Про це 9 грудня проінформувало управління військової співпраці міноборони США.
"Держсекретар схвалив імовірний продаж військової техніки за кордон – продаж уряду Ізраїлю 120-мм багатоцільових протитанкових боєприпасів Tracer і супутнього обладнання орієнтовною вартістю $106,5 млн. Агентство зі співпраці в галузі оборонної безпеки надало необхідну сертифікацію, повідомивши Конгрес про можливий продаж 8 грудня", – ідеться в повідомленні.
У релізі йдеться, що від уряду Ізраїлю до США надійшов запит на 13 981 такий бронебійний боєприпас, а також супутні послуги.
Держсекретар США Ентоні Блінкен обґрунтував рішення про експорт зброї Ізраїлю "надзвичайною ситуацією, яка вимагає негайного продажу уряду Ізраїлю вищезазначених оборонних товарів і послуг на користь нацбезпеки США". Тим самим він скасував вимоги Конгресу про розгляд відповідно до розділу 36(b) закону про контроль над експортом зброї з правками, зазначили у відомстві.
"Продаж цього обладнання та підтримка не змінять основного військового балансу в регіоні. Це буде продаж з арсеналу армії США... Пропонований продаж не матиме негативного впливу на оборонну готовність США", – наголосили у Пентагоні.
7 грудня у Сенаті США республіканці заблокували голосування щодо ініційованого Білим домом додаткового пакету фінансування, куди входить допомога Україні й Ізраїлю без додаткових заходів щодо захисту кордонів США від мігрантів.
Президент США Джо Байден назвав це "політичним шантажем", враховуючи, що "ставки надто високі, а наслідки надто значні".
Контекст:
7 жовтня бойовики ХАМАС здійснили масований ракетний обстріл південних та центральних районів Ізраїлю та вторглися на територію країни. За даними МЗС Ізраїлю станом на 10 листопада, бойовики вбили майже 1,2 тис. ізраїльтян, ще приблизно 240 захопили в заручники.
Ізраїль у відповідь розпочав контртерористичну операцію і до початку листопада повністю оточив Газу. Влада Ізраїлю заявляла, що бойові дії триватимуть до повного знищення угруповання ХАМАС.
27 жовтня Ізраїль розпочав наземну операцію в секторі Гази.
Уранці 24 листопада розпочалося перемир'я між Ізраїлем та ХАМАС. Припинення вогню мало тривати чотири дні, але його продовжили і воно тривало тиждень. Угода передбачала звільнення бойовиками 50 ізраїльських жінок та дітей в обмін на 150 засуджених за терористичні злочини палестинських ув'язнених. За підсумками кількох обмінів звільнили 110 заручників, зазначив 2 грудня глава міноборони Ізраїлю Йоав Галант, його цитує The Times of Israel.
1 грудня армія Ізраїлю звинуватила ХАМАС у порушенні перемир'я і відновила бойові дії у Газі. Зокрема, воєнну операцію ЦАХАЛ розширив на всю територію сектору Гази.