Світові ціни на пшеницю стали знижуватися після виходу першого судна із зерном з України – Bloomberg
Після того, як перше зернове судно за більше ніж два місяці покинуло український порт у Чорному морі 19 вересня, світові ціни на пшеницю почали знижуватися. Про це пише Bloomberg.
Видання водночас зазначає, що поки зарано говорити про якийсь суттєвий вплив "відкриття коридору".
Ринок очікує відповіді від Москви, яка заявила, що розглядатиме будь-які кораблі, які прямують до портів України, як потенційних перевізників зброї, пише Bloomberg.
Очікують, що ще чотири судна прибудуть до Чорноморська наприкінці вересня – на початку жовтня. Хоча успішне відкриття безпечного морського проходу може стимулювати торгівлю, судновласники, екіпажі й страховики побоюються маршрутів через Чорне море, де ризики зростають.
Раніше міністр розвитку громад, територій та інфраструктури Олександр Кубраков повідомив, що з порту Чорноморськ в Одеській області 19 вересня вийшло перше судно з 3 тис. тонн українського зерна. Це перший рейс із зерном з моменту виходу РФ із зернової угоди.
Контекст:
22 липня в Туреччині відбулося підписання дзеркальних угод про морський експорт українського зерна (Україна підписала документ із Туреччиною та ООН, Росія дзеркально зробила те саме). Агентство "Інтерфакс-Україна", посилаючись на текст документа, повідомило, що угода стосується безпечного судноплавства для експорту зерна, продуктів та добрив із морських портів Одеса, Чорноморськ та Південний протягом 120 днів від моменту підписання з можливістю продовження цього строку.
17 липня 2023 року країна-агресор РФ оголосила про вихід із "зернової угоди". Президент України Володимир Зеленський того самого дня надіслав генеральному секретарю ООН Антоніу Гутеррішу й президенту Туреччини Реджепу Ердогану пропозицію продовжити роботу Чорноморської зернової ініціативи або її аналога у тристоронньому форматі – без країни-агресора РФ.
У Кремлі у відповідь пригрозили "певними ризиками" в разі продовження "зернової угоди". Росія оголосила всі судна, які прямують до українських портів, законними воєнними цілями як потенційних перевізників військових вантажів (Україна у відповідь оголосила про дзеркальні заходи щодо всіх суден, які прямують до російських і окупованих українських портів).
Після цього РФ почала масовано обстрілювати інфраструктуру півдня України. Пошкоджено, зокрема, порти в Одесі, Рені та Ізмаїлі.
10 серпня Україна оголосила про тимчасові коридори для цивільних суден, які прямують у чорноморські порти або з них.