Україна має розблокувати порти для всіх видів продукції, це єдина можлива позиція – гендиректор Федерації роботодавців транспорту

Володимир Гусак: Українській владі необхідно відстоювати на всіх рівнях позицію, що єдиним можливим форматом є повне розблокування портів без жодного впливу держави-агресора на те, чим Україна торгує
Фото: minprom.ua

Україні сьогодні треба домовлятися не про продовження "зернової угоди", а про повне розблокування вітчизняних портів для всіх вантажів. Таку думку висловив генеральний директор Федерації роботодавців транспорту України Володимир Гусак виданню "Мінпром".

Він звернув увагу, що до війни сільськогосподарські культури становили лише 40% від загальної вантажної бази українських портів. За оцінками гендиректора ФРТУ, через морську блокаду, яка фактично триває, попри "зернову угоду", Україна втратила десятки мільярдів доларів валютного виторгу, приблизно 500 тис. робочих місць, 10% ВВП і 150 млрд грн податків, що зіставно з витратами країни на освіту й охорону здоров'я.

"Через формат "зернової угоди", який існував, Росія фактично узаконила право піратства на морі й отримала широкі, можна навіть сказати, безпрецедентні можливості щодо повного контролю над зовнішньою торгівлею України. І якщо цей недостатній та недосконалий формат збережеться, то це матиме негативні наслідки для України. Тому сьогодні варто вести розмову про повне розблокування українських портів та відновлення вільного судноплавства на Чорному морі", – переконаний Гусак.

Він підкреслив, що, діючи в цьому напрямі, необхідно звертатися до міжнародних партнерів, щоб Україна отримала все необхідне озброєння для забезпечення вільного судноплавства. Окрім того, необхідно боротися за підсилення санкційного тиску на Росію. Також важливим кроком є створення урядом за участі міжнародних партнерів дієвого механізму комерційного страхування ризиків для торговельних суден, які прямуватимуть до українських портів, вважає керівник федерації.

"Для досягнення цієї мети українській владі необхідно відстоювати на всіх рівнях позицію, що єдиним можливим форматом є повне розблокування портів без жодного впливу держави-агресора на те, чим Україна торгує", – сказав Гусак.

Контекст:

17 липня 2023 року РФ оголосила про вихід із "зернової угоди", яка діяла з 1 серпня минулого року. Зеленський того самого дня надіслав генеральному секретарю ООН Антоніу Гутеррішу і президенту Туреччини Реджепу Ердогану пропозицію продовжити роботу Чорноморської зернової ініціативи або її аналога у тристоронньому форматі – без країни-агресора РФ.

У Кремлі у відповідь пригрозили "певними ризиками" в разі продовження "зернової угоди". Росія оголосила всі судна, які прямують в українські порти, законними воєнними цілями як потенційні перевізники військових вантажів (Україна у відповідь оголосила про дзеркальні заходи щодо всіх суден, які прямують у російські й окуповані українські порти).

Після цього РФ почала масовано обстрілювати інфраструктуру півдня України. Пошкоджено, зокрема, порти в Одесі, Рені й Ізмаїлі.

10 серпня Україна оголосила про тимчасові коридори для цивільних суден, які прямують у чорноморські порти і з них. Раніше ці маршрути Київ запропонував Міжнародній морській організації. Рада організації визнала право України на вільне торговельне судноплавство, гарантоване міжнародним морським правом, і закликала РФ припинити погрози торговельному судноплавству в Чорному морі.

11 серпня Збройні сили України повідомили про початок реєстрації торговельних суден, які готові скористатися тимчасовими коридорами для перетину Чорного моря.

16 серпня з порту Одеса вийшло перше після розірвання "зернової угоди" судно – контейнеровоз Joseph Schulte, який стояв в Одесі із 23 лютого 2022 року. Судно пройшло, як говорив Зеленський, новим українським гуманітарним коридором. 18 серпня контейнеровоз прибув у пункт призначення – Стамбул.