Волонтерка Ярова: Ми в суді обстояли закупівлю харчування для військових через Prozorro. На словах судді: "Це рішення остаточне й оскарженню не підлягає" – я плакала
В інтерв'ю головній редакторці видання "ГОРДОН" Олесі Бацман волонтерка, членкиня громадської антикорупційної ради при Міноборони України Дана Ярова розповіла, як через суд вимагали повернення закупівель Міноборони в електронну систему Prozorro.
"Півтора року працювали по прямих договорах. Я приїхала додому і думаю: "Все щось занадто просто". А на наступний день уже понеслося. Господи, мені не телефонував тільки лінивий. Різні меседжі були, по-різному їх будували, аргументація була різна. Тижнів два ми відвойовували процедуру Prozorro. Потім з'являється лист міністра оборони [Олексія Резнікова] про продовження договорів на харчування на невизначені терміни за існуючими договорами. Це вже під час торгів. Усе вже, ми виходимо на оголошення – і з’являється цей лист. Я бачу, що нас завалюють, процедуру завалюють", – сказала волонтерка.
Вона зазначила, що розіслала тоді цього листа журналістам і вони його наступного дня опублікували.
"Далі ми проторгували. І нас завалюють судовими позовами. Бо український бізнес досить специфічний. Коли треба всім однакову ціну, вони домовляться між собою. Але коли конкурентне середовище, то вони починають мочити одне одного дуже добре. Я розумію, що суть цих позовів – про саму процедуру... Бо якщо ми зараз зірвемо харчування армії... Уявляєте, що таке зірвати харчування армії? Нас відразу можна множити на нуль... У нас [справи розглядали] за спрощеною процедурою, тільки дві інстанції: два дні – адміністративний суд і два дні – апеляція. Мені хтось із журналістів скинув відео з апеляційного суду, коли рішення було на користь Міністерства оборони…На словах: "Це рішення остаточне й оскарженню не підлягає", Олесю, я плакала", – пояснила Ярова.
Вона наголосила, що процедуру таки вдалося обстояти.
"Тільки на харчуванні було зекономлено 4,6 млрд грн. Це дало змогу перерозподілити кошти. І вже в липні ми проторгували зиму, закрили заявку тилу від 22 грудня 2022 року коштами, які були зекономлені", – розповіла Ярова.
Контекст:
Міноборони України потрапляло в низку скандалів, пов'язаних із закупівлями.
Зокрема, 21 січня видання ZN.UA повідомило, що Міноборони закуповує продукти для українських військовослужбовців удвічі-утричі дорожче, ніж вони коштують у київських супермаркетах. У міністерстві заявили, що сталася "звичайна технічна помилка", відомство проводить внутрішні перевірки, виправляє неточності та готує додаткові угоди щодо постачання. Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний запевнив, що в Міноборони та ЗСУ – "нульова толерантність до корупції".
У січні на тлі скандалу звільнили директора департаменту закупівель Богдана Хмельницького та заступника міністра оборони Вячеслава Шаповалова. Їм також повідомили про підозру в розтраті та "перешкоджанні діяльності ЗСУ" за закупівлю, імовірно, неякісних бронежилетів. Окрім того, слідчі Нацполіції повідомили про підозру радника Шаповалова в заволодінні понад 1,7 млрд грн, призначених для закупівлі товарів для ЗСУ.
Після скандалів при Міноборони створили спеціальний департамент із запобігання корупції у сфері оборонних закупівель.
Верховна Рада 24 лютого ухвалила закон про введення прозорості в оборонних закупівлях. Президент його підписав у березні.
10 серпня видання ZN.UA опублікувало статтю "Хороша і погана новини про Міноборони", у якій ішлося, що Міноборони восени 2022 року уклало контракт із турецькою фірмою Vector Avia Hava Araçlari на постачання зимового одягу на понад $30 млн. Але військова форма надійшла у країну лише в жовтні – грудні й виявилася літньою. У Міноборони цю інформацію спростовували, називаючи вигадкою.
Ярова розповідала, що завдяки Prozorro ціни знизили на 30–35%. "Ще у травні 2023 року Міністерство оборони купляло літр води по 9 грн. Ми зробили на рівні 3,60–4,20", – наголосила волонтерка.