Арахамія розповів, які зміни розглядають у законопроєкті про мобілізацію
Депутати Верховної Ради сконцентрувалися в першу чергу на розгляді трьох положень законопроєкту №10449 щодо військової служби, мобілізації та обліку до другого читання в парламенті. Про це розповів 8 лютого голова фракції "Слуга народу" Давид Арахамія в Telegram.
"Питання до нього є в усіх. Будемо працювати над ними в комітеті до другого читання", – написав він.
Перший пункт, який переглядають, – щодо людей з інвалідністю і тих, хто за ними доглядає. За словами Арахамії, нардепи хочуть це залишити в редакції чинного законодавства.
Другий пункт – підхід до аспірантів. Фінального рішення ще немає, депутати намагаються шукати компроміс, написав голова фракції.
Третє – норми щодо блокування особистих рахунків громадян, Арахамія назвав їх неприйнятними. "Не бачу в Раді тих, хто б таке підтримував", – зазначив він.
Арахамія додав, що ці питання вже в роботі, адже в міжфракційній робочій групі також працюють над іншими пунктами законопроєкту, щоб збалансувати інтереси військового командування, бізнесу і громадян.
Контекст:
9 грудня 2023 року президент України Володимир Зеленський повідомив, що військові хочуть додатково мобілізувати до пів мільйона людей, це "коштуватиме Україні додаткових 500 млрд грн". За тиждень головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний заявив, що військове командування не подавало запитів Кабміну "на конкретні цифри". Міністр фінансів України Сергій Марченко повідомив в опублікованому 27 грудня інтерв'ю, що грошей на мобілізацію немає.
25 грудня Кабмін подав у Раду законопроєкт про мобілізацію №10378. Він передбачав зниження мінімального віку призову за мобілізацією з 27 до 25 років, скасування строкової служби й поняття про обмежену придатність. Окрім того, Кабмін запропонував надсилати повістки онлайн, а на ухилянтів накладати деякі обмеження прав. Омбудсмен України Дмитро Лубінець критикував цей проєкт закону, він звертав увагу на те, що в ньому є норми, які суперечать Конституції України.
11 січня 2024 року Рада повернула законопроєкт на доопрацювання. 30 січня Кабмін подав у Раду оновлений документ. Видання "ГОРДОН" докладно писало, що він передбачає.
Нардепка від "Європейської солідарності" Вікторія Сюмар повідомляла, що комітет ВР із питань антикорупційної політики визнав новий законопроєкт таким, що містить корупційні ризики.
7 лютого Рада ухвалила законопроєкт у першому читанні.