Австрія відмовила Україні в екстрадиції ексголови НБУ Шевченка – ЗМІ
Суди в Австрії відхилили запит України про екстрадицію ексголови НБУ Кирила Шевченка, якого підозрюють у розтраті 206 млн грн коштів "Укргазбанку" у 2014–2020 роках. Про це 6 лютого поінформував австрійський Der Standard.
Зазначають, що Шевченко покинув Україну у вересні 2022 року й незабаром після порушення проти нього кримінальної справи подав заяву про надання притулку в Австрії, де перебуває досі.
Австрійська влада й суди стверджують, що передавання Шевченка Україні зараз неможливе через війну в країні. Водночас за злочини, у яких Шевченка підозрюють в Україні, карають і в Австрії, підкреслив Der Standard. Місцева прокуратура з питань економіки й корупції (WKStA) проводить розслідування щодо Шевченка за фактом зловживання довірою.
За даними ЗМІ, його заява про надання притулку в Австрії залишається у Федеральному відомстві з питань імміграції та притулку.
Ексголова Нацбанку назвав відкриту проти нього справу в Україні "класичним політичним переслідуванням". За словами Шевченка, після повномасштабного вторгнення країни-агресора РФ, через що держбюджет України став дефіцитним, він відмовився знизити облікову ставку й випустити більше грошей в обіг, чого тоді нібито вимагали в Офісі президента.
Контекст:
Шевченко очолював НБУ у 2020–2022 роках. До цього він був головою правління державного "Укргазбанку".
У день звільнення Шевченка з НБУ, 6 жовтня 2022 року, НАБУ заявило, що викрило групу колишніх топменеджерів "Укргазбанку", які викрали понад 200 млн грн. Шевченка повідомили про підозру. Банкір заявив про політичний тиск і повідомив, що виїхав з України на лікування.
У жовтні в НАБУ поінформували, що Шевченка оголосили в розшук, і уточнили: про підозру його повідомляли в особливому порядку, оскільки місцеперебування ексголови НБУ невідоме. Шевченко заявив, що не ховається від НАБУ й САП, а також "зробив усе" для співпраці зі слідством. У листопаді журналісти помітили Шевченка у Відні (Австрія).
Вищий антикорупційний суд обрав для Шевченка запобіжний захід у вигляді заочного арешту без права внесення застави й дозволив НАБУ й САП проводити заочне розслідування.