Глава МЗС Польщі: Нинішня політика України образлива

Рау прокоментував загострення відносин Польщі та України
Фото: EPA

Міністр закордонних справ Польщі Збігнєв Рау заявив 22 вересня, що для жителів його країни "надзвичайно образливі" порівняння Польщі з Росією, які почали з'являтися в заявах деяких українських політиків. Про це він написав у соцмережі Х (колишній Twitter).

За його словами, такі заяви ведуть до "глибокого переосмислення в польській свідомості України та українців".

"У тих самих домівках, де ми приймали українських біженців, сиділи за столами, слухали розповіді про їхню долю, сьогодні ми дивуємося, як можна в одному переліку згадувати поляків і росіян, які кривдять українців. Польща, як і Україна, століттями була жертвою російського імперіалізму, котрий намагався підкорити нас, чи то 1939 року в Польщі, чи 2022 року в Україні, зґвалтуваннями, пограбуваннями, депортаціями й розстрілами. Допомога нашого уряду Україні та українцям стала можливою завдяки розумінню, співчуттю й симпатії до України майже кожної польської сім'ї. Тому нинішня політика України є для нас не лише шкідливою й болісною, а й насамперед образливою. Важко припустити, що це скоро забудуть", – написав Рау.

Водночас він наголосив, що Польща вірить у перемогу України.

"Ми не стоятимемо осторонь. Але ми не дозволимо торгувати нашими відносинами з Польщею заради приватного стану й чужих інтересів, ворожих Польщі та Україні. Потрібна титанічна робота, щоб відновити довіру польського суспільства до доброї волі української влади", – заявив міністр.

Контекст:

Польща послідовно підтримує Україну в її боротьбі проти російської агресії, надаючи військову та гуманітарну допомогу. 31 травня президент Польщі Анджей Дуда повідомив, що його країна допомогла Україні на $7–8 млрд (або 1,5% від ВВП країни).

Відносини загострилися на тлі того, що Польща відмовилася скасовувати ембарго на ввезення кількох категорій агропродукції з України. З 2 травня до 15 вересня діяла заборона на вільні постачання української пшениці, кукурудзи, ріпаку й насіння соняшнику до Польщі, Болгарії, Угорщини, Румунії та Словаччини, але 15 вересня Єврокомісія скасувала заборону на ввезення української агропродукції. Попри рішення Єврокомісії, Польща, Угорщина та Словаччина (до кінця року) в односторонньому порядку продовжили заборону імпорту українського зерна.

18 вересня в Міністерстві економіки повідомили, що Україна розпочала судову процедуру через заборону на ввезення українського зерна до Польщі, Словаччини та Угорщини. Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль 19 вересня заявив, що Київ пропонує партнерам компроміс, і пригрозив Польщі та Угорщині забороною на ввезення їхніх товарів в Україну.

19 вересня в Мінекономіки України заявили, що Україна протягом найближчих днів заборонить імпорт цибулі, помідорів, капусти і яблук із Польщі. Прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький попередив, що його країна готова розширити заборону на ввезення продукції з України, якщо Київ ескалюватиме конфлікт.

Міністр сільського господарства Польщі Роберт Телус 20 вересня заявив, що Польща готова говорити з Україною щодо імпорту українського зерна.