"Історичний для України та Молдови день". Зеленський і Санду після звіту Єврокомісії домовилися спільно координувати кроки на шляху в ЄС
Президент України Володимир Зеленський 8 листопада провів телефонну розмову із президенткою Молдови Маєю Санду. Про це глава Української держави поінформував в Х.
"Радий був поговорити із президенткою Маєю Санду в історичний для України та Молдови день. Привітали одне одного з оприлюдненим звітом Єврокомісії, який рекомендує розпочати переговори з нашими країнами про вступ до Європейського союзу. Домовилися координувати наступні спільні кроки", – написав Зеленський.
Президент зазначив, що під час бесіди із Санду вони також обговорили допомогу України в евакуації громадян Молдови із сектору Гази та імплементацію української формули миру.
"Подякував за участь молдовського представника у зустрічі радників на Мальті", – наголосив Зеленський.
Санду, коментуючи розмову із Зеленським, зазначила в Х, що Молдова та Україна "святкують важливу віху в історії" після рішення ЄК.
"Я вітаю Україну та її народ із цим досягненням", – написала президентка Молдови.
Санду в Х висловила глибоку вдячність Зеленському та Україні за допомогу в евакуації молдовських громадян із сектору Гази.
ЄК 8 листопада рекомендувала відкрити переговори з Україною й Молдовою про членство в ЄС та надати статус кандидата Грузії.
Зеленський висловив сподівання на позитивне рішення щодо відкриття переговорів про членство України в ЄС у грудні на саміті Євросоюзу.
Контекст:
Україна активізувала співпрацю з Європейським союзом 2014 року після перемоги Революції гідності. Того самого року Рада і Європарламент синхронно затвердили Угоду про асоціацію України з ЄС. 1 вересня 2017 року вона набула чинності у повному обсязі. Стратегічний курс на членство України в Євросоюзі й НАТО закріплено у Конституції з лютого 2019 року.
28 лютого 2022 року, за чотири дні після початку повномасштабного вторгнення Росії, Україна подала заявку на вступ до Європейського союзу за спеціальною процедурою. Незабаром такі заявки подали Грузія та Молдова. 17 червня Єврокомісія рекомендувала надати статус кандидата на вступ у ЄС Україні та Молдові, а також висунула низку умов, які Україна має виконати перед початком переговорів щодо вступу до Євросоюзу. 23 червня лідери ЄС зібралися у Брюсселі на саміт, де надали Україні та Молдові статус кандидатів.
Єврокомісія вважає, що Україна повністю виконала чотири із семи критеріїв кандидата на вступ у ЄС, зазначило "Радіо Свобода". За словами глави ЄК Урсули фон дер Ляєн, Україна виконала 90% реформ, на які від неї очікував ЄС, надаючи статус кандидата.
Україна буде готова розпочати переговори щодо вступу в ЄС 2023 року, заявив 5 жовтня Зеленський. Наступного дня фон дер Ляєн зазначила, що для країн-кандидатів "жодних коротких шляхів" для вступу в ЄС не буде.