Комітет Ради почав розглядати законопроєкт про мобілізацію, на засідання приїхали Залужний та Умєров – Арахамія
Парламентський комітет із питань національної безпеки, оборони та розвідки 4 січня розпочав розгляд законопроєкту про мобілізацію в Україні. Про це в Telegram поінформував голова фракції "Слуга народу", нардеп Давид Арахамія.
За його словами, обговорення документа спільно з командуванням ЗСУ та представниками Міноборони України триватиме кілька днів.
"У депутатів від виборців є багато питань стосовно мобілізації, для відповідей на комітет приїхали [головнокомандувач ЗСУ Валерій] Залужний, [начальник Генштабу ЗСУ Сергій] Шаптала та міністр [оборони України Рустем] Умєров", – написав Арахамія.
В Офісі президента заявляли, що законопроєкт про мобілізацію в Україні буде змінено й лише після цього винесено на голосування у Верховній Раді.
Контекст:
Арахамія заявляв 22 листопада, що в Раді готують комплексний закон, який регулює питання мобілізації й демобілізації в Україні. Його можуть ухвалити ще до кінця 2023 року, говорили тоді.
Президент України Володимир Зеленський повідомляв 24 листопада, що доручив Залужному, Умєрову та прем'єр-міністру Денисові Шмигалю підготувати комплексний план щодо мобілізації в Україні.
У грудні українські територіальні центри комплектування (колишні військкомати) посилили роботу щодо мобілізації, зокрема стали частіше видавати повістки у спортзалах, ресторанах та інших місцях.
19 грудня Зеленський заявляв, що військові хочуть додатково мобілізувати до пів мільйона людей. За його підрахунками, мобілізація такої кількості людей "коштуватиме Україні додатково 500 млрд грн".
25 грудня Кабмін вніс до Ради законопроєкт про мобілізацію. Він передбачає зниження мінімального віку мобілізації з 27 до 25 років, скасування строкової служби й поняття про обмежену придатність. Окрім того, Кабмін запропонував надсилати повістки онлайн, а на ухилянтів – накладати деякі обмеження прав.
26 грудня, коментуючи інформацію про план мобілізувати 400–500 тис. українців, Залужний заявив, що військове командування не подавало запитів Кабміну "на конкретні цифри". Також головнокомандувач заявив, що не задоволений роботою військкоматів.
Міністр фінансів України Сергій Марченко повідомив в опублікованому 27 грудня інтерв'ю, що грошей на мобілізацію немає. Водночас він не відкидає, що доведеться шукати додаткові внутрішні джерела фінансування.