Країни припиняють авіасполучення з Білоруссю, Шевченка вигнали зі "Слуги народу". Головне за день
У Білорусі посадили літак і затримали опозиціонера. Світ відреагував
23 травня винищувач білоруських ВПС за дорученням Олександра Лукашенка, який перебуває при владі в Білорусі, підняли "для супроводу" літака Ryanair, що прямував з Афін до Вільнюса. Влада Білорусі стверджувала, що причиною приземлення стало повідомлення про мінування судна (згодом вибухових речовин на борту не виявили).
Після перевірки білоруські спецслужби зняли з рейсу і затримали опозиційного журналіста, одного із засновників Telegram-каналу NEXTA Романа Протасевича і його дівчину. У Мінську з літака зійшло ще кілька людей, у Ryanair підозрюють, що це були агенти КДБ Білорусі.
Мінтранс Білорусі заявило, що повідомлення про мінування літака надійшло від імені солдатів палестинського угруповання ХАМАС, угруповання це спростовує. Влада стверджує, що білоруські диспетчери не змушували літак Ryanair сідати саме в Мінську – нібито вони тільки запропонували, а пілоти самі вибрали найближчий аеропорт відповідно до Чиказької конвенції. У міноборони Білорусі також заявили, що винищувач підняли для супроводу вже після того, як екіпаж літака Ryanair скерував судно в бік аеропорту.
Країни ЄС, США, Канада, Україна та інші держави засудили дії влади Білорусі і закликали негайно звільнити затриманих. Сім країн закликали заборонити польоти над Білоруссю і виключити її з Міжнародної організації цивільної авіації (ICAO). Єврорада закликала всіх перевізників, які базуються в ЄС, уникати перельотів через Білорусь, а країни ЄС – вжити необхідних заходів для заборони прольоту через повітряний простір ЄС білоруськими авіакомпаніями. Україна також припиняє авіасполучення з Білоруссю.
Глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн заявила про заморожування інвестиційної допомоги ЄС для Білорусі на суму €3 млрд доти, доки Білорусь "не стане демократичною країною". Керівництво Євросоюзу обговорить питання про введення додаткових санкцій проти Мінська.
У МЗС Білорусі реакцію інших держав назвали "войовничою".
Ввечері 24 травня з'явилося відео з Протасевичем, в якому він говорить, що перебуває в СІЗО №1 у Мінську, співпрацює зі слідством і дає свідчення "за фактом організації масових заворушень у Мінську".
Білорусь висилає латвійського посла й усіх дипломатів
Латвійська влада замінила білоруський державний прапор у центрі Риги на біло-червоно-білий на знак підтримки всіх, хто "зазнає репресій із боку авторитарного режиму Олександра Лукашенка".
МЗС Білорусі назвало інцидент "актом державного вандалізму" та висилає з Мінська посла Латвії і весь дипперсонал. Латвія у відповідь також висилає всіх білоруських дипломатів.
Нардепа Шевченка вигнали із фракції "Слуга народу"
Нардеп Євгеній Шевченко підтримав затримання Протасевича і висловився на підтримку Лукашенка. Після цього його виключили із фракції "Слуга народу" – збирати голоси за це почали ще 22 квітня, після поїздки нардепа в Білорусь до Лукашенка.
Шевченко подякував фракції за своє виключення і заявив, що й далі займатиметься політикою, збере "силовий блок із колишніх беркутівців" і "протистоятиме націоналістам".
Верховний Суд скасував визнання Вірастюка обраним нардепом
Верховний Суд на засіданні 23 травня скасував протокол Центральної виборчої комісії від 19 травня про визнання українського спортсмена, кандидата від "Слуги народу" Василя Вірастюка обраним нардепом.
В Україні протягом доби підтвердили найменшу від березня кількість випадків COVID-19
У неділю, 23 травня, в Україні підтвердили 1334 нові випадки коронавірусної інфекції і зробили тільки 1,3 тис. щеплень проти коронавірусу.
У МОЗ заявили, що одна область в Україні вже готова до переходу в "зелену" зону карантину.
Міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко заявив, що веде переговори про зміну пріоритету постачання вакцин в Україну, щоб прискорити імунізацію проти COVID-19.
Ляшко також повідомив, що в міністерстві зміниться 50% керівного складу.
Зеленський підписав закон, який "докорінно змінює землевпорядкування України"
Президент України Володимир Зеленський підписав закон, який передбачає передання землі за межами населених пунктів із державної в комунальну власність.
Він також заявив, що за час дії мораторію на продаж землі сільськогосподарського призначення держава втратила приблизно 5 млн гектарів землі – "площа майже як два Крими".