"Немає часу на ігри". Бербок розкритикувала Угорщину за опір євроінтеграції України. Сійярто відповів, що вона неправильно розуміє ситуацію
Глава МЗС Угорщини Петер Сійярто заявив, що Будапешт не пом'якшуватиме своєї позицї щодо вступу України в Європейський союз. Про це угорський дипломат написав увечері 5 грудня у Facebook.
Раніше того дня глава МЗС Німеччини Анналена Бербок розкритикувала позицію прем'єр-міністра Угорщини Віктора Орбана, який намагається переконати президента Європейської ради Шарля Мішеля прибрати з порядку денного саміту лідерів ЄС наступного тижня питання про вступ України в Євросоюз. "У нас немає часу на ігри", – заявила Бербок, наголосивши, що мир у Європі опинився під загрозою, зазначало видання Politico.
"З усією повагою до міністерки, я думаю, міністерка абсолютно неправильно розуміє ситуацію. Позиція Угорщини щодо вступу України в Євросоюз є продуманою й обґрунтованою, у ній немає жодного шантажу чи навіть "гри". [...] Ми досі не бачимо – ні угорський народ, ні угорський парламент, ні угорський уряд, – чому поспішний початок переговорів з Україною був би корисним для Європи", – написав Сійярто.
Він заявив, що Угорщина "під жодним тиском" не змінить своєї позиції щодо ймовірної євроінтеграції України.
Контекст:
Україна активізувала співпрацю з Європейським союзом у 2014 році після перемоги Революції гідності. Того самого року Рада і Європарламент синхронно затвердили Угоду про асоціацію України з ЄС. 1 вересня 2017 року вона набула чинності в повному обсязі. Стратегічний курс на членство України в Євросоюзі й НАТО закріплено в Конституції з лютого 2019 року.
28 лютого 2022 року, за чотири дні після початку повномасштабного вторгнення Росії, Україна подала заявку на вступ у Європейський союз за спеціальною процедурою. Незабаром такі заявки подали Грузія й Молдова. 17 червня Єврокомісія рекомендувала надати статус кандидата на вступ у ЄС Україні й Молдові, а також висунула низку умов, які Україна має виконати перед початком переговорів щодо вступу в Євросоюз. 23 червня лідери ЄС зібралися у Брюсселі на саміт, де надали Україні й Молдові статус кандидатів.
8 листопада Єврокомісія оприлюднила звіт, яким рекомендувала розпочати переговори з Україною та Молдовою про вступ у ЄС. Саміт Євросоюзу 14–15 грудня має затвердити рішення ЄК.
Єврокомісія вважає, що Україна станом на початок листопада повністю виконала чотири із семи критеріїв кандидата на вступ у ЄС, зазначило "Радіо Свобода". За словами глави ЄК Урсули фон дер Ляєн, Україна виконала 90% реформ, на які від неї очікував ЄС, надаючи статус кандидата.
8 листопада президент України Володимир Зеленський підписав указ про підготовку до переговорів про вступ України в ЄС, доручивши Кабміну забезпечити завершення виконання рекомендацій ЄК, поданих у звіті.
У ЄС розглядають можливість відкласти рішення про початок переговорів щодо вступу України на березень через опір Угорщини й відсутність єдності в Євросоюзі, повідомило 17 листопада Reuters із посиланням на джерело.