"Путін, розберися з Україною і Брюсселем". У Польщі фермер виїхав на акцію протесту із прапором СРСР і плакатом, поліція відреагувала

У Польщі 20 лютого відбулися акції протесту фермерів
Фото: EPA

У Польщі під час акції протесту фермерів 20 лютого один із них виїхав на тракторі з прапором СРСР тіплакатом [президенте країни-агресора РФ Володимире] "Путін, розберися і з Україною, і з Брюсселем, і з нашим урядом". Фото опублікувала Wyborcza.

Організатори протесту, як пише Onet, заявили, що його учасники індивідуально відповідають за зміст банерів.

Міністр внутрішніх справ Польщі Марцін Кервінський написав в Х, що поліцейські негайно зняли скандальний банер.

"Поліція і прокуратура вживають заходів щодо його автора. Згоди на такі злочинні дії не буде", – наголосив він.

Поліція Польщі додала в Х, що дії фермера підпадають під кримінальну відповідальність.

"Досить!" – відреагував на скандальний банер в Х депутат Сейму Польщі від "Громадянської платформи" (входить в урядову коаліцію) Роман Гертіх.

Контекст:

Із 6 листопада 2023 року польські перевізники блокували рух вантажівок у чотирьох пунктах пропуску на українсько-польському кордоні: "Ягодин – Дорогуськ", "Краковець – Корчова", "Рава-Руська – Гребенне" і "Шегині – Медика". Вони вимагали відновлення системи дозволів або квот для українського транспорту. 23 листопада до них приєдналися польські аграрії у пункті пропуску "Шегині – Медика", висунувши свої вимоги щодо ввезення українського зерна на територію Польщі.

У січні 2024 року польські фермери й перевізники досягли угоди з урядом і зупинили протест до 1 березня.

Але 9 лютого польська профспілка фермерів "Солідарність" знову повністю заблокувала рух біля пункту пропуску "Медика" навпроти українського КПП "Шегині". Причиною організатори називали невиконання їхніх вимог щодо обмеження експорту харчових продуктів та сільськогосподарської сировини з України. 10 лютого пункт пропуску розблокували.

11 лютого в соцмережах з'явилося відео з українським зерном, яке протестувальники висипали з однієї з фур на дорогу біля кордону з Україною в Дорогуську. Один із протестувальників, власник логістичної компанії Rafał Mekler Transport Рафал Меклер, написав у Facebook, що "полякам доводиться брати справу у свої руки", тому що їх нібито "не чує Євросоюз". Правоохоронці Польщі ведуть розслідування.

13 лютого польські фермери заявили, що 20 лютого заблокують усі пункти пропуску на кордоні між Польщею та Україною. У відповідь 15 лютого почалася акція протесту українських перевізників на кордоні з Польщею на під'їзді до пункту пропуску "Ягодин – Дорогуськ".

На сайті NSZZ RI Solidarność анонсували, що акція протесту триватиме щонайменше до 10 березня. "20 лютого в межах 30-денного загального страйку фермерів ми оголошуємо, що всі акції протесту буде зосереджено на повній блокаді всіх прикордонних переходів між Польщею та Україною", – ідеться в повідомленні.

20 лютого "Радіо Свобода" поінформувало, що біля пункту пропуску "Медика – Шегині" польські протестувальники відкрили вантажний контейнер із сільськогосподарською продукцією, вона висипалася на рейки. Віцепрем'єр із питань відновлення – міністр розвитку громад, територій та інфраструктури України Олександр Кубраков повідомив, що протестувальники висипали приблизно 4 т зерна із двох вагонів зерновозів, які очікували на перевантаження на вузьку колію. Ця агропродукція йшла транзитом у Німеччину.