Росія навряд чи застосує ядерну зброю, для Москви вона ефективніша як погроза – Годжес
Росія лише погрожує застосувати ядерну зброю, але не стане її використовувати. Про це командувач сил США в Європі у 2014–2017 роках генерал-лейтенант Бен Годжес заявив "РБК-Україна" в інтерв'ю, яке було опубліковано 2 травня.
"Усе більше європейських країн визнають, що єдиний спосіб зупинити Росію – це допомогти Україні перемогти Росію, що ними не можна "управляти", і я думаю, що дуже мало хто дійсно вірить, що Росія коли-небудь дотримається будь-якої угоди. Я також думаю, що все більше й більше людей усвідомлюють, що погрози Росії щодо використання ядерної зброї – це тільки погрози", – сказав він.
Американський генерал не відкинув, що це може статися.
"Я не хочу сказати, що на це нульові шанси, тому що Росія має тисячі одиниць ядерної зброї, і їх явно не турбує, скільки людей вони вбивають, навіть своїх, але я не бачу для них переваги в тому, щоб використовувати ядерну зброю. І особливо якщо Росія сама не піддається прямому нападу з боку НАТО. Тому я думаю, що росіяни усвідомлюють, що їхня ядерна зброя є найбільш ефективною, коли вони насправді не використовують її, а тільки погрожують її використанням, тому що бачать, як США, Німеччина, деякі інші вагаються", – пояснив Годжес.
За його словами, Захід "сам себе стримує", побоюючись ескалації у війні.
"Здається, що ми нарешті починаємо це проходити. Ключовим буде, коли США й Німеччина обоє нарешті скажуть, що "ми хочемо, щоб Україна перемогла", що "в наших інтересах, щоб Україна перемогла Росію". І тоді, коли у вас є чітко визначений стратегічний результат, тоді ви можете мати набагато кращі, більш ефективні політичні рішення", – наголосив Годжес.
Він пояснив: що ближче до Росії живуть на Заході, то краще розуміють, якою є ця країна-агресор.
"Росія поважає тільки силу. Отже, ідея, що якось можна контролювати Росію, як реостат на обігрівачі, що можна якось управляти таким чином, що Росія нічого не зробить, – ця ідея виявилася наївною", – сказав Годжес.
Контекст:
21 вересня 2022 року президент РФ Володимир Путін заявив про готовність застосувати ядерну зброю в разі небезпеки територіальній цілісності Росії. За місяць він заявив, що Росія "ніколи не говорила" про можливість застосування своєї ядерної зброї, а "тільки натяками відповідала".
За оцінками міністерства оборони США, в арсеналі РФ є до 2 тис. одиниць тактичної ядерної зброї, призначеної для застосування на полях битв для придушення звичайних сил, пише The New York Times.
Президент США Джо Байден сказав 20 червня, що вважає загрозу застосування Путіним тактичної ядерної зброї реальною. Проте 13 липня Байден уточнив, що не бачить "будь-яких реальних перспектив" застосування Путіним ядерної зброї.
У лютому 2024 року в українській військовій розвідці заявили, що тема загрози застосування Росією ядерної зброї є неактуальною – загроза є, але рівень її малий.
За даними ЗМІ, США наприкінці 2022 року готувалися до ймовірного ядерного удару країни-агресора РФ по Україні. Станом на березень 2024-го, як розповіли західні чиновники, небезпека ядерного удару знизилася.
У березні Путін заявив, що з військово-технічної точки зору РФ готова до ядерної війни, а її стратегічні сили "постійно в бойовій готовності".