Шмигаль заявив, що не бачить утисків опозиції щодо відряджень за кордон

Шмигаль зазначив, що коментарів про те, що "когось кудись не пускають чи щось забороняють", не бачить
Фото: kmu.gov.ua

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль заявив 4 березня, що "не бачить" жодних утисків опозиції у країні. Про це він сказав на пресконференції в Києві, яку транслювали в YouTube Кабміну.

Шмигалю двічі на заході поставили запитання щодо обмежень виїзду за кордон для нардепів від опозиції. Він зазначив, що в умовах повномасштабної війни в Україні пріоритетом має бути дотримання чинного законодавства, і незалежно від статусу "будь-яка особа має чітко дотримуватися закону".

"Якщо у Верховній Раді існують певні параметри того, як народні депутати України мають здійснювати свої офіційні закордонні відрядження, цих правил треба дотримуватися. Я переконаний, що всі народні депутати, відповідно, у цих параметрах сьогодні живуть, працюють і абсолютно користуються відповідною законодавчою базою", – наголосив Шмигаль.

Він додав, що "як громадянин України" коментарів про утиски опозиції, що "когось кудись не пускають чи щось забороняють", не бачить.

"Я це як громадянин зараз говорю, не як чинний прем'єр-міністр", – резюмував Шмигаль.

Контекст:

1 грудня 2023 року п'ятий президент України, нардеп від опозиційної "Євросолідарності" Порошенко повідомив, що його не випустили з країни у відрядження до США й Польщі, унаслідок чого було зірвано "десятки зустрічей", які він мав намір провести на користь України, зокрема зустріч зі спікером Палати представників США республіканцем Майком Джонсоном. Експрезидент заявив, що мав розпорядження про відрядження, підписане Стефанчуком. Пізніше в Держприкордонслужбі України повідомили, що не пропустили політика через кордон, тому що це відрядження скасували.

Перший віцеспікер Ради Олександр Корнієнко уточнив, що скасував відрядження після отримання листа з грифом "Для службового користування", зміст якого він не може розголошувати. У СБУ того самого дня повідомили, що передали владі інформацію про проведення росіянами провокацій та ІПСО, щоб влада враховувала її під час погодження закордонних відряджень українських делегацій. СБУ стверджувала, що це інформування "не стосувалося жодних конкретних представників політичних сил".

2 грудня у СБУ заявили, що РФ планувала використати ймовірну зустріч Порошенка з прем'єр-міністром Угорщини Віктором Орбаном в ІПСО проти України. У "Європейській солідарності" заявляли, що МЗС України поінформували про мету візиту Порошенка до США. Партія назвала "неправдивим" повідомлення СБУ про причини, через які експрезидента не випустили за кордон. 4 грудня глава МЗС Угорщини Петер Сійярто підтвердив, що Порошенко був зацікавлений у можливості для консультацій з Орбаном.

14 лютого 2024 року Порошенко заявив, що його не випустили за межі країни для поїздки на Мюнхенську конференцію з безпеки, де в нього мали бути зустрічі з делегацією США і "шістьома президентами". У Раді заявили, що для участі в конференції сформували парламентську делегацію, до складу якої паритетно входили представники як більшості, так і опозиції, а "Євросолідарність" представляв нардеп Олексій Гончаренко.

Угорський єврокомісар з питань європейської політики сусідства й розширення Олівер Варгеї 29 лютого опублікував фото листа нібито від Порошенка (датованого 28 лютого). У ньому український політик попросив Варгеї надіслати повідомлення уряду України з метою "наполегливо заохотити владу припинити дискримінаційну практику щодо опозиційних партій" і гарантувати "права опозиції відповідно до критеріїв членства в ЄС".